Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 marca 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka klasyczna jest dla wszystkich - to przekonanie jest punktem wyjścia dla podróży między dźwiękami. Nie będziemy przekonywać, że klasyka nie jest nudna czy poważna i nie potrzeba lat studiów by ją zrozumieć. Pokażemy tylko, że muzycy (w tym kompozytorzy) to też ludzie, a z ich twórczością wiążą się zaskakujące historie.

Podczas przygody z oswajaniem klasycznego stwora przekonamy się jak wiele w nim życia i ludzkiej codzienności: od nawiązań do kalendarza, przez wątki kwiatowe lub motywy kulinarne po związki ze sportem. To wszystko tkwi w muzyce klasycznej - także tej mało znanej i takiej, która balansuje na granicy rocka czy jazzu lub inspiruje twórców innych gatunków. Wyznając zasadę, że muzyka dzieli się przede wszystkim na dobrą i złą, będziemy więc wspólnie podróżować pomiędzy nutami, tłumacząc różne zjawiska i poznając ludzi, dla których muzyka jest przede wszystkim pasją i sposobem na życie.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Połowa Polaków ma ambiwalentny stosunek do historii - wynika z badań zleconych przez IPN a to oznacza, że historia jest im obojętna. Większość poznaje historię z gier komputerowych i internetu a zaledwie 10% sięga po książki. Co o tym myśli historyk a zarazem nauczyciel tego przedmiotu? Naszym gościem będzie prof. Marek Białokur.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
Zgodnie z tradycją Studia Reportażu, tego wieczoru przypomnimy pracę, która miała premierę w minionym tygodniu.
  • Z jednych wojna wydobywa demony zła, a z drugich niezmierzone wręcz pokłady dobroci. Starożytny poeta, Horacy, napisał:" Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana u sąsiada płonie”, a nam tu i teraz, dane jest się przekonać, jak wiele prawdy udało mu się w tym zdaniu zawrzeć. Agresja Rosji na Ukrainę przyniosła falę uchodźców, która dotarła też do Prudnika. Nasz reporter zapisał w dźwięku emocje, z którymi wszyscy muszą się zmierzyć, odwiedził ludzi, którzy nagle musieli rozpocząć życie od nowa, nieśmiało poszukując wsparcia. Nowy reportaż Jana Poniatyszyna nosi tytuł: "Gdy ściana u sąsiada płonie". W audycji usłyszymy: Artura i Kamila Kociołków - ratowników medycznych z Łąki Prudnickiej, Agnieszkę Orzech - właścicielkę restauracji i zatrudnioną przez nią Ksenię, Barbarę Starzyk - dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, Andrzeja Chruściela - dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych oraz Żenię, uczennicę, którą bombardowanie do dorosłego życia przebudziło.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »