Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 marca 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka klasyczna jest dla wszystkich - to przekonanie jest punktem wyjścia dla podróży między dźwiękami. Nie będziemy przekonywać, że klasyka nie jest nudna czy poważna i nie potrzeba lat studiów by ją zrozumieć. Pokażemy tylko, że muzycy (w tym kompozytorzy) to też ludzie, a z ich twórczością wiążą się zaskakujące historie.

Podczas przygody z oswajaniem klasycznego stwora przekonamy się jak wiele w nim życia i ludzkiej codzienności: od nawiązań do kalendarza, przez wątki kwiatowe lub motywy kulinarne po związki ze sportem. To wszystko tkwi w muzyce klasycznej - także tej mało znanej i takiej, która balansuje na granicy rocka czy jazzu lub inspiruje twórców innych gatunków. Wyznając zasadę, że muzyka dzieli się przede wszystkim na dobrą i złą, będziemy więc wspólnie podróżować pomiędzy nutami, tłumacząc różne zjawiska i poznając ludzi, dla których muzyka jest przede wszystkim pasją i sposobem na życie.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
15:00 MAGAZYN REPORTERÓW RTT. Popołudniówka Radia Opole
Wiele opolskich miast i miejscowości przyjęłoby informację o planowanej budowie obwodnicy z pocałowaniem ręki. Nie do końca potwierdza się to w przypadku obwodnicy południowej Nysy w ciągu dróg wojewódzkich 411 i 489. Marszałek Andrzej Buła podpisał z Rafałem Weberem, wiceministrem infrastruktury, umowę o dotację. Tyle, że preferowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu przebieg trasy nie zadowala włodarzy Nysy. Trasa ma rozpoczynać się w Niwnicy, obiegać miejscowość Podkamień od strony Nysy i wpinać się do obecnej drogi wojewódzkiej przed wsią Przełęk. Komentarze w tej sprawie zebrał Witold Wośtak.

Wiosną co roku strażacy mierzą się z problemem wypalania traw. Tylko w ubiegłym roku druhowie byli wzywani do 32 takich zdarzeń. Wypalanie traw prowadzi do katastrofy ekologicznej. To działania nielegalne, za które grożą konsekwencje prawne, ale swoje konsekwencje wyciąga także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tym tematem zajęła się Katarzyna Doros-Stachoń.

Warsztaty, spotkania z wykładowcami, wizyta w uczelnianych laboratoriach – tak w wielkim skrócie przedstawia się program Dni Otwartych na Politechnice Opolskiej, które rozpoczęły się dziś i potrwają do jutra. Nasza reporterka Agnieszka Stefaniak dyplom wyższej uczelni ma już co prawda od dawna, ale postanowiła sprawdzić, czym kusi potencjalnych studentów opolska uczelnia. Jej relacja po 15.


Do słuchania od 15:00 do 16:00 zaprasza Wiesław Kolbusz z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorem można się kontaktować pisząc tu:
wieslaw.kolbusz@radio.opole.pl


Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »