Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 8 lutego 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Balkan Brass – styl muzyki granej przez orkiestry dęte, charakterystyczny dla Bałkanów (szczególnie dla Serbii, Macedonii Północnej i Bułgarii). Wykonawcami tego typu muzyki najczęściej są Romowie. Sam styl charakteryzuje się szybkim tempem. Co roku odbywa się pięciodniowy festiwal muzyki Balkan Brass w Guca w Serbii. Trąbki były używane do budzenia żołnierzy i sygnalizowania zbiórek, ale w czasie wolnym grywano na nich także ludowe melodie. Po zakończeniu służby w wojsku, trębacze nadal grali na tym instrumencie w celach rozrywkowych. Tradycja to została zaadaptowana przez Romów, którzy wzbogacili muzykę o bardziej skomplikowane rytmy i melodie oraz rozpowszechnili ją na całych Bałkanach. Mutli-kulti "Dancing Pelegrina".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo:


marzena.mielcarek@radio.opole.pl


Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Nyska Informacja Turystyczna została wyróżniona czterema gwiazdkami za aktywność i pomysłowość . Z przewodnikiem Jarosławem Srębaczem, który jest prezesem Klubu Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Woj. Opolskiego porozmawiamy o największych i tych mniej znanych atrakcjach Nysy i okolic i nie będzie to tylko Szlak Czarownic!

W audycji także:

21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński

  • "Trzosem wyróżnieni", reportaż Andrzeja Russaka, historii dotyczy i to takiej, która do dziś poszukuje wielu odpowiedzi. Otóż ta audycja (premiera w roku 2011) otwiera przed nami dzieje rodu Trzosów z Niepołomic, którym król nadał nazwisko, ziemię i wyniósł do stanu wyższego. Przewodnikiem słuchaczy został (mieszkający w Opolu) Jan Trzos, który od wielu lat gromadzi wszystkie najważniejsze dokumenty i rodzinne pamiątki. Trzosowie jeszcze przed wojną osiedli także na Kresach, a po 1945 roku w Opolu i Kietlicach koło Głubczyc, gdzie także udało się ich odnaleźć. Przypomnijmy sobie zatem, jak dzieje rodu zwyczajnego niespodziewanie z królewskimi mogą się łączyć.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:

beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »