Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 2 lutego 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka klasyczna jest dla wszystkich - to przekonanie jest punktem wyjścia dla podróży między dźwiękami. Nie będziemy przekonywać, że klasyka nie jest nudna czy poważna i nie potrzeba lat studiów by ją zrozumieć. Pokażemy tylko, że muzycy (w tym kompozytorzy) to też ludzie, a z ich twórczością wiążą się zaskakujące historie.

Podczas przygody z oswajaniem klasycznego stwora przekonamy się jak wiele w nim życia i ludzkiej codzienności: od nawiązań do kalendarza, przez wątki kwiatowe lub motywy kulinarne po związki ze sportem. To wszystko tkwi w muzyce klasycznej - także tej mało znanej i takiej, która balansuje na granicy rocka czy jazzu lub inspiruje twórców innych gatunków. Wyznając zasadę, że muzyka dzieli się przede wszystkim na dobrą i złą, będziemy więc wspólnie podróżować pomiędzy nutami, tłumacząc różne zjawiska i poznając ludzi, dla których muzyka jest przede wszystkim pasją i sposobem na życie.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Ćwierć wieku temu Opolszczyźnie groziło zniknięcie z mapy, politycy postanowili podzielić nasz region między Dolnym i Górnym Śląskiem. I wtedy nastąpiło coś, czego chyba nie przewidzieli: ogromny, solidarny protest mieszkańców, którzy zademonstrowali jak można w cywilizowany sposób zastosować obywatelskie nieposłuszeństwo. O tym fenomenie socjologicznym porozmawiamy z Bartoszem Ryszką, obecnie szefem Opolskiej Izby Gospodarczej, a wówczas jednym z działaczy.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • W roku 2007 nagrałem reportaż: "Fabryka, czyli kiedyś wam pokażę". A to było tak, że w podopolskiej firmie ludzie zastrajkowali, bo mieli dość zarabiania 800 zł miesięcznie. Niezwykłą popularność zyskała wtedy piosenka wyśpiewana przez Kasię z zespołu "Nutshell", opisująca pracę i życie w tym miejscu. Co i jak się zmieniło? A to już, jak zwykle, sami Państwo ocenią.
  • W roku 2013 Małgorzata Lis-Skupińska przygotowała pracę o zadziwiających zdarzeniach z życia Ewy Mościpan. To podróżniczka, której wielką życiową pasją jest fotografia. Zwiedziła już kawał świata, ale to wyprawa na Syberię najmocniej zapisała się w jej pamięci. Dodajmy jeszcze tylko to, że pojechała tam na na buddyjskie spotkania z Lamą Ole Nydahl'em i tam spełniły się jej sny, bo... Syberia wcześniej jej się śniła. Reportaż: "Podróż z Lamą po sny", przynosi słuchaczowi dawkę uroczego, intelektualnego niepokoju. Wierzyć, nie wierzyć, ale posłuchać na pewno warto.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »