Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 2 lutego 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka klasyczna jest dla wszystkich - to przekonanie jest punktem wyjścia dla podróży między dźwiękami. Nie będziemy przekonywać, że klasyka nie jest nudna czy poważna i nie potrzeba lat studiów by ją zrozumieć. Pokażemy tylko, że muzycy (w tym kompozytorzy) to też ludzie, a z ich twórczością wiążą się zaskakujące historie.

Podczas przygody z oswajaniem klasycznego stwora przekonamy się jak wiele w nim życia i ludzkiej codzienności: od nawiązań do kalendarza, przez wątki kwiatowe lub motywy kulinarne po związki ze sportem. To wszystko tkwi w muzyce klasycznej - także tej mało znanej i takiej, która balansuje na granicy rocka czy jazzu lub inspiruje twórców innych gatunków. Wyznając zasadę, że muzyka dzieli się przede wszystkim na dobrą i złą, będziemy więc wspólnie podróżować pomiędzy nutami, tłumacząc różne zjawiska i poznając ludzi, dla których muzyka jest przede wszystkim pasją i sposobem na życie.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
17:00 PUBLICYSTYKA W RADIU OPOLE. Popołudniówka Radia Opole
Bezrobocie mimo kryzysu nie zwiększa się, a to oznacza, że nadal brakować będzie wykwalifikowanych rąk do pracy. Tymczasem z badań wynika, że wielu z tych, którzy pracują czuje się nadmiernie eksploatowanych. Ponad 4 na 10 pracowników deklaruje, że odczuwa zmęczenie bieżącymi zadaniami i niechęć do nich. Wg danych Pracuj.pl, co drugi Polak rzuciłoby pracę wpływającą negatywnie na zdrowie fizyczne, niemal tyle samo - wpływającą na zdrowie psychiczne. Zarazem tylko 39% pracujących deklaruje, że w ich pracy dodatkowe zaangażowanie opłaca się pracownikowi.

W wielu źródłach na różne sposoby odmieniany jest więc anglojęzyczny termin quiet quitting (pol. cicha rezygnacja). Oznacza on zmianę podejścia do pracy, zgodnie z którym pracownik rezygnuje z ambicji wykraczających poza podstawowe obowiązki. W praktyce przejawia się to m.in. w niezgodzie na angażowanie się w nowe zadania i pracę w nadgodzinach czy na obniżeniu ambicji dotyczących awansu zawodowego, co ma pozwalać m.in. zyskać większy balans między pracą, a życiem osobistym.

Czy te zmiany w mentalności polskich pracowników oznaczają, że będzie dochodziło częściej do konfliktów między pracodawcami a pracownikami o efektywność pracy?

Prawie 60% respondentów Pracuj.pl chętniej aplikowałoby do pracodawcy, gdyby otrzymali dodatkowe dni wolne za bycie osobą niepalącą i nie wychodzącą na przerwy "na papieroska”. Co ciekawe, odpowiedzi respondentów zarówno pod względem płci, jak i wieku pozostają zbliżone.

Od 17:00 do 18:00 zaprasza do słuchania Ireneusz Prochera. Z autorem można się kontaktować ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »