Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 lutego 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ

Muzsikás to węgierski zespół założony w 1973 roku, grający głównie tradycyjną muzykę węgierską oraz muzykę innych ludów regionu. Grał także utwory kompozytorów klasycznych, w szczególności Beli Bartoka, który zbierał tradycyjne melodie. Od 1978 roku grupa regularnie koncertuje na całym świecie.

Współpraca grupy z piosenkarką Martą Sebestyen zaowocowała całą serią słynnych albumów. Ich muzykę można znaleźć również w filmie Costa-Gavras "Music Box". "Vivendo Vinicius live" (Toquinho, Miucha, Boden Powell, Carlos Lyra) - podwójna płyta nagrana w Teatro João Caetano - Rio de Janeiro - w październiku 1998.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl


Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE

Polska nie jest liderem jeśli chodzi o rozwój tzw. smart city, ale po niektóre inteligentne rozwiązania sięgają nawet niewielkie miejscowości. Po co nam smart city, czy to kolejny modny trend czy nieunikniona konieczność. Porozmawiamy o tym z architektem Romanem Jabłońskim.


W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Sięgniemy do naszego archiwum, by odtworzyć pracę Janusza Maćkowiaka z roku 1980, która była dwugłosem o "marszach śmierci". Autor zestawił informacje Jana Dudy, wtedy przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz wspomnienia Antoniego Gebla, który wraz z innymi był ewakuowany z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w styczniu 1945 roku. Reportaż nosi tytuł: "Droga śmierci" i już to określa rodzaj emocji, które tym wspomnieniom towarzyszą. Co ważne - w reportażu już na zakończenie - pojawiły się informacje o "zbrodni i karze". Wiele niełatwych myśli prowokują.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »