Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 stycznia 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
"Kolberg po żydowsku" - płyta wydana przez Muzykę Odnalezioną składa się z dwóch części. Pierwsza to nagrania terenowe muzykantów wiejskich, którzy albo uczyli się muzyki u Żydów i grali na żydowskich weselach, albo podsłuchiwali kapele żydowskie. To: Franciszek Racis, Marian Pełka, Marian Bujak, Bronisław i Stanisław Dudka, kapela Katarzyny Koziny, Jan Rogoliński, kapela Józefa Żaczkiewicza, Józef Kasiak, Antoni Wrzesień, Aleksander Nowakowski, Józef Depo, Stanisław Głaz, Kapela z Maciejowic i śpiewaczka Władysława Dycha.

Druga część to nagrania koncertowe z Muzeum Polin. To wspólne muzykowanie braci Wójcików i kapeli Niwińskich w mazurkach od Simsiów. To polka „Aj waj” grana przez Stanisława Głaza i kapelę Macieja Filipczuka i Ewy Grochowskiej – Boygn trio. W tej części Władysława Dycha przypomniała pieśń weselną w jidysz. Pozostała część koncertu to utwory młodych muzyków z miasta – tych już wymienionych oraz Kompanii Janusza Prusinowskiego, Ani Brody, kapeli Diabubu, Ewy Grochowskiej. Grali, śpiewali żydowski repertuar, ale nie ten ograny klezmerski, tylko polskich Żydów z małych miasteczek i wsi.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Kurtkami z jego malunkami zachwycali się: Sting, Bowie i Cocker. Pochodzi z Opola, mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, ale często wpada do kraju choćby po to, by przekonać młodych Polaków, że nie da się wszystkiego stworzyć przez internet. Z Januszem Gilewiczem porozmawiamy o jego planach i o tym, co sądzi o współczesnej sztuce.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Czasem słyszymy: "Gdyby te ściany umiały mówić...". A może warto spróbować, warto je do mówienia zaprosić? "Dom dziadka", to reportaż, który nagrałem w roku 2011. Tytułowy dom, był świadkiem wielu zdarzeń zwykłych i niezwykłych. To w jego ścianach wielka historia sprawdzała charaktery domowników. Niemców i Polaków. Bo był taki czas, że zmuszono ich do wspólnego zamieszkania. Warto posłuchać opowieści Stanisławy i Bolesława Kawalców z Jarnołtówka o losach, które odbiegają od czarno-białych schematów.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »