Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 stycznia 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
"Kolberg po żydowsku" - płyta wydana przez Muzykę Odnalezioną składa się z dwóch części. Pierwsza to nagrania terenowe muzykantów wiejskich, którzy albo uczyli się muzyki u Żydów i grali na żydowskich weselach, albo podsłuchiwali kapele żydowskie. To: Franciszek Racis, Marian Pełka, Marian Bujak, Bronisław i Stanisław Dudka, kapela Katarzyny Koziny, Jan Rogoliński, kapela Józefa Żaczkiewicza, Józef Kasiak, Antoni Wrzesień, Aleksander Nowakowski, Józef Depo, Stanisław Głaz, Kapela z Maciejowic i śpiewaczka Władysława Dycha.

Druga część to nagrania koncertowe z Muzeum Polin. To wspólne muzykowanie braci Wójcików i kapeli Niwińskich w mazurkach od Simsiów. To polka „Aj waj” grana przez Stanisława Głaza i kapelę Macieja Filipczuka i Ewy Grochowskiej – Boygn trio. W tej części Władysława Dycha przypomniała pieśń weselną w jidysz. Pozostała część koncertu to utwory młodych muzyków z miasta – tych już wymienionych oraz Kompanii Janusza Prusinowskiego, Ani Brody, kapeli Diabubu, Ewy Grochowskiej. Grali, śpiewali żydowski repertuar, ale nie ten ograny klezmerski, tylko polskich Żydów z małych miasteczek i wsi.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
6:00 KTO RANO WSTAJE Z RADIEM OPOLE
W środę od rana Radio Opole towarzyszy kierowcom. Podpowiadamy jak ominąć korki, jak się ubrać do pracy. Mówimy o tym, czym żyje świat, kraj i region i gramy najlepszą porankową muzykę. A badania mówią, że lubimy muzykę w radiu. W samochodach radia słucha 10 milionów osób, a liczba ta rośnie. Z opolskimi kierowcami, ale nie tylko, pouczymy się też... portugalskiego, bo przecież - pod wodzą nowego trenera - wszyscy jesteśmy kadrą narodową.

W audycji także:
08:15 Poranna rozmowa Radia Opole – Aneta Skomorowska-Kobza
  • Czy dojdzie do zamknięcia oddziału chirurgii w szpitalu w Namysłowie? Takie informacje krążyły w powiecie. Faktem jest, że szpital szuka chirurgów do pracy na oddziale, o czym można przeczytać na stronie internetowej Namysłowskiego Centrum Zdrowia. Kto rozpowszechnia wieści o możliwym zamknięciu chirurgii z powodu braku lekarzy, ile w tym prawdy i jak wyglądają finanse szpitala? O to w Porannej Rozmowie Radia Opole spytam starostę powiatu Konrada Gęsiarza.
Do słuchania od 6:05 do 9:00 zapraszają Magda Szybińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można kontaktować się telefonicznie: 77 423 22 33 lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl
magdalena.szybinska@radio.opole.pl
kacper.snigorski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »