Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 30 listopada 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Brainticket - Celestial Ocean

Założony w 1968 roku przez wybitnego kompozytora i pianistę Joela Vandroogenbroecka grupa, chociaż zaliczana do rocka progresywnego i krautrocka, połączyła ze sobą bardzo wiele elementów i nurtów, że efekt jest trudny do jednoznacznego nazwania i nie da się zamknąć w ramach jednego gatunku. Trudna w odbiorze, niezmiennie od lat intryguje, zwłaszcza pierwszy okres istnienia i płyty z początku lat 70-tych.

Liliental - Liliental

Chociaż zespół pod tą nazwą zostawił po sobie jeden album z 1978 roku, to znawcy muzyki elektronicznej, kiedy tylko zerkną na nazwiska muzyków i zobaczą wśród nich prawdziwa legendę niemieckiej elektroniki, czyli Dietera Moebiusa, nie będą mieli wątpliwości, że to absolutnie obowiązkowa płyta w kolekcji.

Ludwig van Beethoven - Sonaty

Dwie klasyczne pozycje z dorobku wielkiego kompozytora, niezmiernie ważne również dla świata muzyki rozrywkowej i doskonale uzupełniające wieczór, w którym na płytach liderami są mistrzowie instrumentów klawiszowych - Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll op. 27 nr 2 „Sonata quasi una fantasia”, znana jako sonata Księżycowa i Sonata fortepianowa nr 23 f-moll op. 57 Ludwiga van Beethovena, znana jako "Appassionata".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Muzeum nie musi być szacowną budowlą, z wydzielonymi salami i sztywno ustawionymi eksponatami. Może być... stodołą albo piwnicą, w których można poczuć atmosferę sprzed wieków. Kiedy 20 lat temu powstała Farska Stodoła, były wątpliwości, ale okazało się, że pomysł chwycił i nadal się rozwija. Porozmawiamy o tym z inicjatorką tego przedsięwzięcia, Różą Zgorzelską.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Nawet w dojrzałym wieku warto obudzić w sobie artystyczne spojrzenie na świat. Inaczej wtedy smakuje życie i łatwiej można sobie poradzić z problemami, których los seniorom, niestety, nie szczędzi. W reportażu Barbary Tyslik z roku 2017: "Artystyczne babcie", posłuchamy: Marii Caban, Krystyny Pierszkały, Teresy Sojki, Krystyny Sypiańskiej, Anny Świerc i Krystyny Żarskiej z sekcji plastycznej "Akwarele" przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opolu. Jak się okaże, tym sympatycznym, twórczym gronem dowodził Jerzy Kamiński.
  • Od emocji, które wiek dojrzały niesie, wrócimy do rozterek przynależnych młodym. Zacznie się od pytania, jakich wzorów poszukiwały dzieci w roku 1980? Odpowiedź i dziś jest ciekawa, bo jak się okaże, dzięki pracy Magdaleny Blimel, to co najważniejsze, opiera się czasowi. Reportaż: "Dzieci szukają wzoru" ukazuje wypaczenia i dewiacje w świadomości najmłodszych, spowodowane wzorami czerpanymi ze świata dorosłych. Dzieci opowiadają o tym, jak zdobyć pieniądze, jak zrobić karierę, dlaczego ich zdaniem warto mieć znajomości i wyjeżdżać za granicę. Warto posłuchać i przemyśleć
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »