Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 listopada 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
New Triumvirat - Pompeii

W 1977 Triumvirat był już wielką gwiazdą ze sporym dorobkiem, jednak tarcia spowodowały, że kolejny album, po sporych zmianach personalnych ukazał się pod nazwą New Triumvirat. Mimo to okazał się dużym sukcesem i nie pozostawił wątpliwości, kto był zasłużonym liderem zespołu. Szkoda jednak, że był ostatnim tak ambitnym i pozostającym w nurcie progresywnym albumem.

Richard Wright - Wet Dream

Pierwsza solowa płyta klawiszowca i współzałożyciela Pink Floyd z 1978 roku pozostaje bliska twórczości macierzystej grupy. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie instrumenty klawiszowe tworzyły w większości jej kompozycji ów wyjątkowy klimat i na nastrój postawił tutaj Wright. Fantastycznie też dobrał towarzyszących muzyków, zwłaszcza gitarzystę Snowy White'a, a niezwykle przejmujące są również partie, znanego chociażby z King Crimson, Mela Collinsa.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Muzyka jest ważnym elementem filmu. Może pełnić funkcję ilustratorską, ale może także stać stać się dziełem samym w sobie. W Gdańsku odbywa się właśnie festiwal poświęcony muzyce filmowej - Cinematica więc i my porozmawiamy o niej z Dariuszem Romanowskim.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Jeśli oskarżona nie przyznawała się do winy, opuszczano ją na dno stawu. Jeśli utonęła, był to dowód, że była czarownicą. Zresztą, gdyby jednak wypłynęła, to też byłby dowód na jej winę… Tego wieczoru przypomnimy sobie reportaż Reginy Wasiak: "Młot na czarownice" z roku 1980. W audycji tej autorka wykorzystała wiele, wcześniej niepublikowanych, materiałów dokumentalnych, związanych z procesami "czarownic" na Śląsku w XVI, XVII i XVIII wieku. Powstał reportaż, zwany kreowanym, wypełniony różnorodnymi, realizatorskimi pomysłami, które zbliżyły go do oryginalnego słuchowiska z elementami grozy. A przecież radio to sztuka wyobraźni...
  • Jak w Polsce żyje się Tatarom? To pytanie Barbara Tyslik postawiła jedenaście lat temu w "Jurcie tatarskiej" w Kruszynianach, w rozmowie z Dżenettą Bogdanowicz. Warto przypomnieć sobie tę reporterską wędrówkę ścieżkami tatarskiej historii, jakże przecież z naszymi dziejami związanej.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »