Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 września 2022 roku

23:00 JAZZOFONIA
Zespół Horntet został laureatem Głównej Nagrody Konkursu 24 Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa. Bartłomiej Leśniak - fortepian, Robert Wypasek - saksofon tenorowy, Mikołaj Sikora - kontrabas, Piotr Przewoźniak - perkusja. Płyta „Give Me NovemberKrzysztofa Kobylińskiego z Erikiem Truffazem jest dokumentacją spotkania obu muzyków, polskiego pianisty i kompozytora oraz francuskiego trębacza i bandleadera, i jest rodzajem rywalizacji w jazzowej inwencji, dla której poszczególne tematy są tylko pretekstem; jest dokładnie odwrotnie, kompozycje są tu najważniejsze, a improwizacje tylko pogłębiają ich nastrój, oddają harmonijny charakter oraz uwydatniają piękno poszczególnych melodii. "Superdesert" to trzecia płyta trio 100nka, nagranie koncertu z udziałem osławionego trębacza Herb'a Robertsona, który tu okazuje się free jazzowym improwizatorem.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Mieli sławę i przywileje w czasach, gdy większość żyła bardzo szaro i skromnie. Polacy ich kochali, bo swoim talentem ubarwiali nieciekawą rzeczywistość. O gwiazdach PRL powstała książka, o której porozmawiamy z autorem, Sławomirem Koprem.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • A gdy już kurtyna w naszym teatrze wyobraźni pójdzie w górę "Sen ci to czy jawa?" - zapytamy za Jackiem Grunwaldem, który uczynił to w reportażu z roku 1980. To wtedy po raz pierwszy (niedawno stało się to też w opowieści Doroty Kłonowskiej pt. "Wyspiański wódki nie pił") Barbara Hetnał wspominała wydarzenia z życia swoich przodków - znanych z literatury, teatru i filmu - niemal wszystkim. Wystarczy dodać, że jej dziadkiem był Lucjan Rydel, pan młody z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Autor reportażu, który był poetą, zamieścił także w tej audycji listy i fragmenty dziennika Lucjana Rydla oraz jego inskrypcje pomieszczone w księgozbiorze prywatnym. Całość z użyciem wielu radiowych środków przygotowana jest nie tylko reportażem, ale i uroczym spektaklem, słuchowiskiem, które wiele furtek do naszej wyobraźni otwiera.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »