Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 września 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Audycję dedykujemy miłośnikom analogowych brzmień, wierząc, że moda na winyle nie jest jedynie chwilową tendencją, wynikającą z tęsknoty za dawną jakością dźwięku, której nie sposób odnaleźć w świecie cyfrowym. Tych, którzy wierzą, że winyle mają duszę, zapraszamy na nocne ich z nami słuchanie.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Nie tylko mięta i szałwia! Niemal każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem, jeśli potrafimy ją dobrze przygotować. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, i wciąż pomrukującym w tle covidem, warto poznać właściwości lecznicze ziół, by w ten naturalny sposób uchronić się przed niektórymi dolegliwościami.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Adrian Chimiak
  • „Koń jaki jest każdy widzi” powiedział trzy wieki temu Benedykt Chmielowski, który uważał, że ilustracje w książkach przeszkadzają w pojmowaniu natury. Jedni mówią, że zwierzę to wyjątkowo mądre, inni, że tylko takie sprawia wrażenie. W Studiu Reportażu naukowym okiem przyjrzymy się zwierzęciu, które człowiek podporządkował sobie i raz je ubóstwiał, a raz bezwstydnie wykorzystywał. Naukowcy, ale i miłośnicy koni sprawdzili: jedni zwracali uwagę na jego niewielki mózg, inni że bardziej działa poprzez impulsy, niż rozum, a jeszcze inni podkreślali wyrozumiałość, cierpliwość i szybkie pojmowanie, błyskawiczną reakcję na nastroje człowieka i innych zwierząt. Konie w stadzie bardzo szybko uczą się od siebie nawzajem. Szanują hierarchię i przekazują zdobytą wiedzę młodym. Prawdopodobnie ta świadomość swojej przynależności i ułożenia na drabinie ważności w stadzie przemawia za tym, że koń wie, że jest sobą, zresztą, jak wiele innych zwierząt. Konie porozumiewają się w sposób skomplikowany, co można uznać za objaw inteligencji, te udomowione rżą częściej niż ich dzicy kuzyni. Zwierzęta świetnie odczytują mowę ciała, nawet lepiej niż sam człowiek, co w przeszłości było omyłkowo uznawane, za wyjątkową mądrość tych ssaków. To jak to w końcu jest: koń jest mądry? Mądrzejszy np. od psa? Pytania padły, a odpowiedzi poszukamy w piątkowy wieczór.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »