Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 19 sierpnia 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Roxy Music - Musique

Koncertowa epka, to zdecydowanie za mało, jak na oczekiwania związane z tak uznaną grupą, do tego znajdująca się na niezwykle cenionym etapie kariery z wyśmienitą płytą "Avalon" na koncie. Jest to jednak niezwykle ciekawy zestaw, nieoczywistych utworów, do tego zagranych nadal z iście rockową werwą, typową bardziej dla wcześniejszego oblicza grupy.

Lucyna Owsińska - Idę przez świat

Jedyny długogrający album winylowy Artystki znanej wcześniej z grupy Pro-Contra, ukazujący zarówno jej wszechstronność warsztatową, poruszając się stylistycznie od popu po jazz, jak i niezwykłą osobowość i indywidualność.

Te World Is Burning - Soundtrack

Mocno nasiąknięta folklorem nowofundlandzkim muzyka Kimmo Helen, do awangardowego filmu Mata McNerneya, nawet bez znajomości obrazu urzeka niezwykłym pięknem i grą emocji, a nie jest to jedyne spotkanie tych twórców.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE

Broad Peak to dopiero dwunasta góra na świecie pod względem wysokości, ale - jeśli chodzi o niebezpieczeństwo - jest w ścisłej czołówce. Jednymi z pierwszych, którzy ją zdobyli w latach 80-tych byli Polacy. Kilkadziesiąt lat później marzyła o tym Monika Witkowska, jednak dwie próby zakończyły się niepowodzeniem, a mały włos dzielił ją od tragedii. Pisze o tym w najnowszej książce "Broad Peak darowane życie", o której porozmawiamy z autorką.


W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak przystąpili do pracy z myślą, że: "Aby móc się w pełni pojednać, trzeba najpierw usłyszeć, co naprawdę się wydarzyło." Powstał znakomity reportaż, wielokrotnie nagradzany - między innymi - Grand Press 2012. Ów dokument został zrealizowany dzięki uprzejmości i pomocy Milana Švaba z Radia Ołomuniec. Oryginalne nagrania, zdobyte przez czeskich reporterów w jakże tragicznych chwilach i dziś są przejmujące, i dziś sprawiają, że docieramy do emocji, których żaden podręcznik historii nie zawiera, nawet się do nich nie zbliża. "Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja `68", to reportaż wart wysłuchania w ogromnym skupieniu, bo jeśli: (jak mawiali starożytni mędrcy). "Historia jest nauczycielką życia", to powinniśmy być dobrymi uczniami, nie tylko dlatego, że to historia sąsiadów i nasza. W nocy z 20 na 21 sierpnia roku 1968 wojska Układu Warszawskiego (ZSRR, Polska, Węgry, NRD i Bułgaria) dokonały inwazji na Czechosłowację. Przypomnijmy sobie czas, gdy nasi sąsiedzi o wolności marzyli i gdy tym marzeniom, czołgi, także nasze, "sojusznicze", naprzeciw wyjechały.
  • Cztery lata temu spotkałem w Głuchołazach Tomasza. Są tacy, którzy uważają, że Pan Bóg Czechów stworzył, by Polaków rozśmieszali. To dlaczego stworzył Tomasza? On jest przecież typowym, a jednak nietypowym Czechem. Lubi się śmiać i myśleć o sprawach najważniejszych. Nie wierzy, ale wierzy. No i ma jeszcze dwie i pół tony... książek do przeczytania. A miał tych ton dziewięć. Polskiego nauczył się ze zbiorów dowcipów oraz "Szatańskich wersetów" Salmana Rushdiego. Prosi też Polaków, by za 1968 rok nie przepraszali. Tomasza i jego "czeską duszę" mogą Państwo bliżej poznać w reportażu, któremu nadałem tytuł: "Czech, który granice przekracza".
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »