Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 7 lipca 2022 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Polska (nie)zapomniana klasyka warta jest nie tylko poznania, ale też przypominania - wszak przyjemniej słucha się dźwięków znajomych, a któż ma znać polską literaturę muzyczną jeśli nie my! Znakomitą okazję ku temu sprawia nam kartka z muzycznego kalendarza, gdyż to właśnie 6 lipca przypada rocznica urodziny Władysława Żeleńskiego, kompozytora, ale także m.in. pedagoga, autora podręczników "Nauka harmonii i pierwszych zasad kompozycji" i "Nauka elementarna zasad muzyki" i założyciela Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, czyli dzisiejszej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Z kolei 7 lipca to dzień urodzin Stanisława Wisłockiego, polskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty, warto więc sięgnąć po znakomite, archiwalne nagrania dzieł Karola Kurpińskiego, Grażyny Bacewicz oraz Ignacego Jana Paderewskiego, właśnie z udziałem wspomnianego dyrygenta, związanego między innymi z orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach (wówczas WOSPR, dziś NOSPR), a także Filharmonią Narodową.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Pisanie o historii wbrew pozorom nie jest zajęciem łatwym. Z jednej strony wymaga precyzji w ustalaniu dat i miejsc, ale z drugiej strony łatwo stracić sprzed oczu bohaterów tych wydarzeń. Marek Gaworski jest jednym z najbardziej znanych pisarzy, utrwalających dzieje naszego regionu. Porozmawiamy z nim o jego metodzie ciekawego opowiadania o historii.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński

Od tych wspomnień nie można uciec. Powódź, która dotknęła nas ćwierć wieku temu, na zawsze pozostanie w pamięci, bo przyniosła wiele cierpienia, bo wielu ludziom odebrała życiowy dorobek. Boleśnie też przypomniała o konieczności pokory wobec natury.

"Śladami wielkie wody", to dokumentalna praca Piotra Moca, która powstała w dziesięć lat po tragicznych wydarzeniach, to podsumowanie także początków powodzi na Śląsku Opolskim w roku 1997. Przypomnimy sobie dramat mieszkańców domów położonych w sąsiedztwie Odry, będziemy wspominać ósmy lipca w gminie Cisek. Wrócimy do przekazów informacyjnych naszego radia, usłyszymy o zrzutach wody ze zbiornika nyskiego i zatopieniu dużej części Nysy.

"Zapisane dla potomnych", ten reportaż nagrałem w roku 2007. Powstał z oryginalnych zapisów pracy krótkofalowców, którzy podczas wielkiej powodzi włączyli się do akcji ratunkowej. Nagrania z ich pracy, a właściwie służby, udostępnił Krzysztof Bieniewski. A krótkofalowców - od roku 1997- w naszym radiu zaczęliśmy nazywać "braćmi na fali", bo gdyby nie oni, łączność przestałaby istnieć...

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Ireneusz Prochera. Z autorem można kontaktować się mailowo:
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »