Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 lipca 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Skorpio - A rohanas

Debiut jednej z najważniejszych grup węgierskiego rocka lat 70-tych, a na pewno uznanej za pierwszą jaka nagrał album hard rockowy w tym kraju. Jest tu rzeczywiście sporo hard rocka, jednak blisko również do tria Emerson Lake and Palmer, którym inspirował się twórca grupy Frenreisz Karoly, wcześniej występujący chociażby w Locomotiv GT.

Television - Marquee Moon

Debiut nowojorczyków, nagrywany w 1976 a wydany w 1977 okazał się na tyle prekursorski, że wychodząc w momencie szczytu punk rocka, był już post punkowy, a zarazem nowofalowy, a do tego kunsztownie i wirtuozersko, chociaż bardzo oszczędnie, zagrany, co pozwala mu do dzisiaj utrzymywać się wysoko w rankingach albumów wszechczasów.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Od najbliższego poniedziałku słuchacze Radia Opole będą mieli okazję słuchać nowej powieści. Tym razem to "Złota epopeja" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol, wydana przez wydawnictwo Fronda, a zinterpretowana przez znanego opolskiego aktora Leszka Malca. Opowiemy zarówno o samej historii zawartej w książce, jak i w rozmowie z Leszkiem Malcem, przybliżymy kulisy powstania słuchowiska.

Będzie też o obchodzącym jublileusz Zespole Pieśni i tańca "Śląsk"!

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • "To było jak miłość od pierwszego wejrzenia" - w roku 2011 powiedział Ewelinie Rusin-Różyckiej, Jarosław Jóźwicki z Nysy. A te słowa dotyczyły wyprawy w Dolomity i przygody z górami w ogóle. Reportaż opisuje nie tylko emocje, dowiadujemy się też, że nowe doświadczenia mogą się przerodzić w życiową pasję. Warto latem dla równowagi posłuchać "chłodnej" opowieści, bo w reportażu o zimie, o nocy spędzonej na lodowcu też usłyszymy. Może wtedy w namiocie nad jeziorem będzie nam cieplej?
  • Magia radia pozwoli nam też "zajrzeć" do innego "wczoraj". Oto bowiem w roku 1987 powstał reportaż Andrzeja Russaka, "Wakacyjne opowieści". Autor poprosił pilotów wycieczek "Orbisu", by opowiedzieli o podróżach naszych rodaków, a że czasy takie były, jakie były...W duże zdumienie może nas dziś wprowadzić historia spotkania towarzyskiego grupy turystycznej złożonej z górników z paniami ze Związku Radzieckiego i to z wielu powodów. Albo trzydzieści skrzynek owoców cytrusowych wtedy z Leningradu (dziś Petersburg) przewożonych. Zasada, że wyjazd ma się zwrócić była jedną z najważniejszych, ale doskonale Państwo wiedzą, że czasem i dziś przeżywa (ta zasada) swoisty renesans.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »