Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 30 czerwca 2022 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ

Gościem audycji będzie Hubert Prochota, opolski muzyk, muzykolog i pedagog od dekad związany z 75-letnią Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, a od kilku lat opiekujący się również Festiwalem Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. Porozmawiamy zarówno o zakończonej niedawno dziewiętnastej odsłonie festiwalu, jak i o gali jubileuszowej opolskiej PSM - tym bardziej, że w obu wydarzeniach wzięli udział absolwenci PSM w Opolu.

Nie zabraknie przy tym zarówno fragmentów nagrań koncertowych, jak i refleksji samych wykonawców, którzy w większości pierwsze doświadczenia orkiestrowe zdobywali właśnie pod skrzydłami naszego gościa.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Nie zawsze możemy liczyć na klimatyzację czy rześki wietrzyk, ale możemy pomóc naszemu organizmowi w inny sposób uporać się z upałem.

Zachęcimy do robienia zimnych lemoniad, niekoniecznie z cytryn, albo napojów mlecznych o schładzającym działaniu na sposób arabski. I oczywiście najlepiej pić je w cieniu wyhodowanych przez nas roślin.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński

Przypomnimy sobie dwa różne reportaże pod takim samym tytułem, a brzmi on: "Skok".

W roku 2013 Ewelina Rusin-Różycka opowiedziała o młodym człowieku, który skacząc do wody złamał kręgosłup. Na całe życie został przykuty do inwalidzkiego wózka. W roku 1994 Andrzej Russak przedstawił historię ( jakże podobną!) mężczyzny, który jako nastolatek podczas skoku do stawu na głowę, doznał tragicznych obrażeń. Nigdy za wiele przypomnień o skutkach brawury i lekkomyślności, które w ułamkach sekundy mogą zmienić życie na zawsze. Tragicznie zmienić.

Praca trzecia na ten wieczór wybrana poprowadzi nas w uśmiechnięte rejony życia. To reportaż: "Prześpiewać całe życie". Otóż jedenaście lat temu odwiedziłem Zbigniewa Gąsiorowskiego, człowieka - orkiestrę, a zarazem konserwatora instrumentów. Informacjami o tym, jak się" leczy" skrzypce, gitary albo rożne harmonijki, mogą być Państwo zaskoczeni, ale jeszcze więcej radości przyniosą nam opowieści o historiach, które podczas wesel się zdarzały. Zawsze to przyjemnie posłuchać, że przyjęcie w "Bonanzę" się zmieniło i mimo to było pięknie. (Uwaga dla młodych słuchaczy - słowo "Bonanza" - bez problemu w sieci można rozszyfrować).
Do słuchania d 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »