Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 maja 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Steeley Dan - Pretzel Logic
  • Trzeci w dyskografii, ale pierwszy na którym zespół stał się duetem Becker - Fagen w całości odpowiedzialnym za kompozycje i brzmienie. Mamy tutaj nadal typowy dla nich eklektyzm i łączenie wszelkich gatunków, ze spora jednak dawką rocka, a nade wszystko najlepiej dotychczasowej karierze dopracowanym brzmieniem oraz wielkim przebojem, który wyniósł grupę na szczyt "Rikki Don't Lose That Number".

Gentle Giant - Octopus
  • Typową dla zespołu grę słów, zwiastującą również dźwiękowe kombinacje, mamy już w tytule, gdzie osiem utworów jest ośmioma opusami (nawiązania do muzyki poważnej w pełni to uzasadniają), rozpoczyna dla wielu najlepszy okres w historii zespołu, chociaż jest to ostatni album z jednym z trzech braci, założycieli grupy, Philem Shulmanem, co znacznie wpłynie na muzykę kolejnych płyt.

Andrzej Korzyński - W klubie disco
  • Ciekawie pomyślana płyta, która na pierwszej stronie zawiera oryginalne wykonania Korzyńskiego, skupione wokół tytułowego gatunku, a na drugiej zawiera dwa, jeszcze bardziej podkreślające klubowo dyskotekowy charakter tych kompozycji, współczesne remiksy.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Co ma wspólnego Prudnik z Titanikiem? Taką zagadkę rozwiązał jeden z lokalnych dziennikarzy. Co pokazuje, jak interesująca bywa lokalna historia, o której z reguły niestety niewiele wiemy. Przypomnimy też bardzo ciekawą historię rodów fabrykanckich, po których ślady zdobią Prudnik do dziś.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • W roku 1966 Jerzy Bałłaban i Stanisław Racławicki pytali: "Gdzie jest Anioł?". To opowieść o smutnych dziejach posągu zwanego "Aniołem" (dwie tony "anielskiej wagi"), a przedstawiającego postać z mitologii greckiej. "Stał on na straży" dóbr właściciela pałacu w Sławięcicach. Wojenna burza sprawiła, że we wrześniu roku 1946 powstał tam młodzieżowy ośrodek szkolenia, a dla "Anioła" zaczęła się poniewierka, którą reporterzy postanowili prześledzić i reportaż stworzyć. Anielskiej cierpliwości trzeba, by zrozumieć postępowanie tak wielu ludzi, z których każdy chciał uczynić w tej sprawie coś dobrego. Zabytkowe dzieło sztuki może przysporzyć kłopotów, zwłaszcza, gdy fachowiec wyliczył, że w punkcie skupu złomu będzie warte 96 tysięcy złotych!

  • "Takie jest moje życie" - usłyszymy od Zbigniewa Golucha, bohatera pracy Eweliny Rusin-Różyckiej o takim właśnie tytule. Audycja miała premierę w roku 2018 i jest opowieścią o dwóch pasjach, związanych z wodą i lasem. Jest to jednak tylko pretekst do przedstawienia niezwykłej historii rodzinnej i odwiedzenia Polesia z początku dwudziestego wieku. Wybierzmy się wspólnie w tę podróż do świata, który żyje już tylko w pamięci seniorów.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »