Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 19 maja 2022 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Sprawdzimy na jakie atrakcje można w tym roku liczyć podczas rozpoczynającego się już w tym tygodniu (20.05) XXXVIII Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej.

Spotkamy się również ze skrzypaczką Alexandrą Conunovą, która w minionym tygodniu koncertowała w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

Wybierzemy się też na chwilę do Nysy, w której Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła muzyczne, jubileuszowe świętowanie. Będzie to jednak zaledwie namiastka, bowiem temat znajdzie swoje rozwinięcie w czwartkowej (19.05) audycji "Rewiry kultury" w Radiu Opole 2 KULTURA.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Pocztówka, widokówka a także odkrytka czy korespondentka - nazwy są różne ale przedmiot ten sam - kartka z ilustracją i krótkim tekstem. Zgromadzone na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pokazują jak wiele się zmieniło wokół nas , możemy także dowiedzieć się o ludziach , którzy dawno temu je pisali i czytali. O historii zatrzymanej na niedużych kartonikach porozmawiamy z Barbarą Giedrojć .

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • - "Ja zdejmuję galoty, zamykam oczy..." - a co dalej się dzieje, przypomnimy sobie w znakomitym reportażu Witolda Nowickiego, "Mrówka ćmawa - to jest to". Audycja powstała w roku 1978, a do dziś i bawi, i uczy, i w pamięci słuchaczy na dłużej pozostaje. Warto posłuchać niezwykle barwnego opisu życia mrówek, bo Tadeusz Podkówka, myrmekolog i leśnik, któremu tę relację zawdzięczamy, był wybitnym ekspertem i pięknie snuł analogie do życia ludzi. Można słuchać i słuchać, i te pracowite stworzenia jeszcze większym szacunkiem obdarzyć.
  • - "Ale urwał!" - jęknęła połowa Polski. - "Taaakie auto" - zaszlochała druga połowa kraju. A co on poczuł, gdy w drodze z Warszawy dotarła do niego wiadomość, że pracownik jego firmy rozbił na rondzie w Krapkowicach McLarena 650S, wartego około siedmiuset tysięcy złotych? To auto nie było ubezpieczone... Krzysztof Przybyła opowie nam nie tylko o tym zdarzeniu, bo w samochodach jest zakochany od zawsze. Już jako młody człowiek marzył o markach, które szerokim łukiem reklamę omijają, a których cena może spowodować u zwykłego kierowcy przepuklinę. Ze śmiechu. Zatem przypomnijmy sobie opowieść o spełnionych marzeniach i o muzyce dobiegającej spod masek samochodów. "Benzyna w żyłach" - to tytuł mojego reportażu, który miał premierę w roku 2017.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »