Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 stycznia 2022 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Od 13 stycznia, czyli od rocznicy premiery opery La Finta Giardiniera KV 196 Wolfganga Amdeusa Mozarta, trwa na antenie Radia Opole trzyodcinkowy maraton operowy z tym właśnie dziełem, napisanym przez 18-letniego wówczas kompozytora. Wielki finał, czyli wspólne słuchanie całego trzeciego aktu, poprzedzi krótkie nakreślenie historii, jakie zadziały się pomiędzy bohaterami opery i sytuacji, w jakiej ich pozostawiliśmy przed tygodniem.

Spotkamy się ponadto z Piotrem Sałajczykiem, znakomitym polskim pianistą, kameralistą i pedagogiem, który nagrał 3 sonaty fortepianowe Mieczysława Wajnebrga (Weinberga). Porozmawiamy z artystą o utworach zawartych na płycie, która swoją oficjalną premierę miała całkiem niedawno, bo 21 stycznia. Posłuchamy także wybranych kompozycji z tego albumu, będącego polską premierą fonograficzną.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
15:00 REPORTERSKIE TU I TERAZ
Radni Opola spotkali się dziś (27.01.) na 50. sesji. Od początku obrady były burzliwe. Radni poróżnili się m.in. o kwestię powiększenia kwoty, która miałaby być przeznaczona na budowę akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym. Do tej pory ogłoszone przetargi nie znalazły rozstrzygnięcia ze względu na zbyt wysokie kwoty oferentów. Punktów zapalnych było więcej. Jakich? Co zostało przyjęte? O tym w programie.

W Starym Lesie koło Głuchołaz odsłonięto dziś uroczyście tablice upamiętniające ofiary "Marszu Śmierci". Również przez tę miejscowość na początku 1945 roku Niemcy pędzili więźniów z nazistowskiego obozu Auschwitz–Birkenau do Gross Rosen w Rogoźnicy. Wielu z nich nie wytrzymało trudów tego tragicznego pochodu. Umierali z zimna, wycieńczenia, byli zabijani przez hitlerowców. W programie relacja z uroczystości.

Zabytkowy, XVII-wieczny dzwon, skradziony przez Niemców w czasie II wojny światowej, po blisko 80 latach wróci do miejscowości Radoszowy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Odda go jedna z niemieckich parafii, która niedawno wysłała, ku zaskoczeniu opolskiego proboszcza, list w tej sprawie.

W programie sprawdzimy też, czy w opolskich aptekach ruszyło dziś testowanie w kierunku COVID-19.

Piszcie do nas – info@radio.opole.pl
Dzwońcie 800 30 50 50

Do słuchania od 15:05 do 16:00 zaprasza Marzena Śmierciak. Z autorką można kontaktować się mailowo:marzena.smierciak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »