Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 24 stycznia 2022 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Zagraniczne piosenki bożonarodzeniowe królują w sezonie świątecznym zwłaszcza w sklepach czy centrach handlowych. Popkultura zachodnia, a zwłaszcza amerykańska ma w tej dziedzinie o wiele więcej do powiedzenia. Zagraniczna muzyka świąteczna to nie tylko nowoczesne hity pop, ale także evergreeny w wykonaniu Barbry Streisand, Binga Crosby'ego i The Andrews Sisters.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
„My Rosjanie, my Polacy” - to tytuł słuchowiska poświęconego Powstaniu Styczniowemu, na które zaprosimy Słuchaczy w pierwszej godzinie programu.

Treścią słuchowiska jest refleksja na temat stosunku Rosji do Polski oraz odpowiedzi na niego polskich elit.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863r. od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Powstanie było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku po rozbiorach, na który złożyło się ponad 1 200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców z wszystkich warstw społeczeństwa. Walki trwały do jesieni 1864 r.

„My Rosjanie, my Polacy” to słuchowisko Polskiego Radia Rzeszów według dramatu Wacława Holewińskiego w reżyserii Cezarego Morawskiego.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • W roku 2006 Adrian Chimiak swój reportaż zapowiedział tak: "Miesiąc temu usłyszałem płacz. Pod blokiem stał chłopiec, przed nim grupka rówieśników – śmiali się, bo powiedział na lekcji w szkole, że w Polsce obok mniejszości niemieckiej jest też mniejszość indiańska. Ja także się uśmiechnąłem, słyszałem o Tatarach, Ormianach, Żydach, ale o Indianach w Polsce? Poszedłem na górę, jednak coś nie dawało spokoju. A może ten mały miał rację? Może u nas żyją Indianie?". Odpowiedź reporterowi przyniósł "Niebieski Wiatr" z Warszawy. Także dziś warto posłuchać barwnej opowieści, "Jestem Indianinem", by zanurzyć się w świecie tak niezwykłym, do którego tak wielu tęskniło i tęskni.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »