Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 9 grudnia 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Trwają prace renowacyjne fortepianu marki Pleyel, który należał do Fryderyka Chopina. Pytanie jednak: kim był Pleyel i dlaczego właśnie to nazwisko pojawia się przy nokturnach Fryderyka Chopina? Przyjrzymy się pokrótce tym tematom. Posłuchamy również wybranych dzieł urodzonego 8 grudnia 1865 roku Jeana Sibeliusa. Wątek twórczości tego fińskiego kompozytora i skrzypka rozwinięty zostanie ponadto w niedzielnej (12.12) audycji "Zapomniana klasyka", w której z kolei pojawiły się ostatnio przykłady z twórczości urodzonego 110 lat temu (5 grudnia 1911 roku) Władysława Szpilmana. Jakie dzieło w rzeczywistości słynny pianista i kompozytor zagrał niemieckiemu oficerowi pośród ruin Warszawy? Odpowiedź na to pytanie padła już w jednej z wcześniejszych audycji, tym razem przekonamy się jak brzmi archiwalne nagranie tego dzieła z 1948 roku, właśnie w wykonaniu Władysława Szpilmana.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

19:00 REWIRY KULTURY
Moniuszko: taneczny czy dostojny? Jaka właściwie jest twórczość wokalno-instrumentalna tego kompozytora i do jakich tekstów literackich sięgał? Tuż przed prezentacją słynnej opery Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, porozmawiamy o fenomenie... niesprawiedliwej oceny twórczości tego kompozytora.

Przyjrzymy się też bardzo ogólnie ciekawym zagadnieniom związanym z realizacjami oper. Do jakich absurdów dochodzi, gdy reżyser zbyt mocno ingeruje w libretto? Kto "rządzi" w operze i na czym polega specyfika pracy dyrygenta w przypadku dzieł scenicznych? O tym wszystkim opowiedzą m.in. Warcisław Kunc (dyrygent) i Krzysztof Szaniec (śpiewak i reżyser).

W audycji również:
20:40 Między dźwiękami - felieton Piotra Furtasa

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: malgorzata.slusarczyk@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »