Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 9 grudnia 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Trwają prace renowacyjne fortepianu marki Pleyel, który należał do Fryderyka Chopina. Pytanie jednak: kim był Pleyel i dlaczego właśnie to nazwisko pojawia się przy nokturnach Fryderyka Chopina? Przyjrzymy się pokrótce tym tematom. Posłuchamy również wybranych dzieł urodzonego 8 grudnia 1865 roku Jeana Sibeliusa. Wątek twórczości tego fińskiego kompozytora i skrzypka rozwinięty zostanie ponadto w niedzielnej (12.12) audycji "Zapomniana klasyka", w której z kolei pojawiły się ostatnio przykłady z twórczości urodzonego 110 lat temu (5 grudnia 1911 roku) Władysława Szpilmana. Jakie dzieło w rzeczywistości słynny pianista i kompozytor zagrał niemieckiemu oficerowi pośród ruin Warszawy? Odpowiedź na to pytanie padła już w jednej z wcześniejszych audycji, tym razem przekonamy się jak brzmi archiwalne nagranie tego dzieła z 1948 roku, właśnie w wykonaniu Władysława Szpilmana.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

13:00 TRENDY I OWĘDY
Według nowych danych zebranych przez brytyjsko-czeski zespół naukowców, z terenów Europy od 1980 roku zniknęło od 560 do 620 milionów ptaków. Największe spadki odnotowano w populacji pospolitego wróbla – liczebność tego gatunku spadła aż o 247 milionów. Czy jest powód, by bić na alarm? Zapytamy o to Łukasza Berlika z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

W audycji także:
13:50 Mądre ryby nie biorą – Kacper Śnigórski
14:50 Działają i pomagają. OPP na Opolszczyźnie – Krzysztof Dobrowolski

Do słuchania od 13:05 do 15:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »