Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 7 grudnia 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Rozmawiamy o muzyce do słuchowiska autorskiego Marzeny Mielcarek "Królewna Julwita z Kukoldowy". Jazz, jako alternatywna forma edukacji muzycznej. Piosenki jazzujące dla dzieci na Zachodzie stanowią integralną część wychowania muzycznego, dobrze byłoby wprowadzić i u nas podobne rozwiązania.

Do słuchania w każdy poniedziałek od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Gdy ten reportaż miał premierę – 16 marca 2021 roku – dla pracowników Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu walka z koronawirusem trwała już rok. Dzięki wspólnemu wysiłkowi byli w stanie sprawić, że kolejny pacjent mógł złapać oddech, że młoda matka mogła przytulić swoje dziecko, a dziadek zobaczyć wnuki. Gdy przegrywają walkę o życie, razem z rodziną pacjenta przeżywają smutek i żal. Choć czasem jest bardzo trudno, codziennie przychodzą do pracy, bo czują, że to nie tylko zawód, ale i ich życiowe powołanie. Jak się toczy walka o życie i zdrowie? Jakie emocje temu towarzyszą? Czy można oswoić strach przed koronawirusem? Ważnych pytań i odpowiedzi jest dużo więcej. Zapraszamy do posłuchania Tych, którzy z dumą, choć czasem również ze zmęczeniem i bólem, mówią o sobie: "My z covidowego". To właśnie tytuł reportażu Agnieszki Pospiszyl, to audycja, która sprawi, że przyjmiemy sporą dawkę trudnej wiedzy i wrażliwości, której żadne maseczki nie ukryją. Usłyszymy: Judytę Dubaj, Miłosza Gągalskiego, Weronikę Gancarz, Stanisława Skubisa, Michała Pułtoraka, Annę Jahn, Bernadetę Siwy, Jarosława Kończyłę, Marcina Felsza, Beatę Mikosińską, Krzysztofa Waszkiewicza, Danutę Gmyrek, Barbarę Mordarską, Jadwigę Oronowicz, Katarzynę Ziaję, Renatę Popiel i Gabrielę Szmitko.

Po opisie jakże trudnej współczesności, do trudnej historii zajrzymy. Oni – na mapie, tam gdzie był step, postawili kropki. Miały przynieść niewolniczą pracę i takie samo życie. Przyniosły całym pokoleniom naszych rodaków cierpienia, których po kilkudziesięciu latach zapomnieć nie można. Niektórym, już w jesieni życia, spełnił się sen o wolności i marzenie o Polsce. Posłuchajmy wspomnień Stanisława Jakusiewicza w reportażu, któremu w roku 2017 nadałem tytuł: "Druga kropka".

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »