Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 października 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Jak bardzo zmienił się zawód dyrygenta i w jakich aspektach zmiany te się dokonały? Czy istnieją pozytywne aspekty śledzenia przez media pracy muzyków i jakie doświadczenia mogą się przydawać w pracy z orkiestrą? To tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas specjalnego wywiadu udzielonego przez maestro Antoniego Wita dla Radia Opole. W audycji premierowo zabrzmi zapis rozmowy z wybitnym polskim dyrygentem, zarejestrowanej przed tygodniem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Nie zabraknie także muzyki będącej zaledwie drobnym wycinkiem potężnego dorobku fonograficznego, jaki ma na swoim koncie maestro Antoni Wit.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Urok radia w stylu retro, choć spraw poważnych reportaż: "Ludzie z sercem" dotyczył, będziemy odkrywać dzięki pracy Jerzego Bałłabana i Stanisława Racławickiego. Audycja powstała w roku 1966 i opowiadała o trzech nieletnich chłopcach, uwikłanych w czyny przestępcze. (Gdy Państwo usłyszą jakie one były - zapewne pomyślą sobie -"jakie czasy takie przestępstwa") Dowiadujemy się zatem jak kuratorzy społeczni starali się pomóc młodym ludziom, którzy wchodzili w kolizję z prawem. Informacja podstawowa - kuratorzy czynili to sercem, bo przyświecała im wiara, że: "Te dzieci nie są złe". Tu i teraz, uwagę słuchaczy przykuwają słowa pojawiające się w reportażu, ot na przykład: "motorzysta" czy "chłopaczkowie". No cóż, lata minęły, nie tylko przestępstwa się zmieniły.

A później sięgniemy po: "Życie do poprawki", reportaż Danuty Starzec z roku 2002. W tej opowieści poznajemy los młodych ludzi, zakażonych wirusem HIV. Fragmenty tej audycji powstały na oddziale chorób zakaźnych Kliniki Medycznej we Wrocławiu. A co było do poprawiania? Wiele, jeśli nawet nie wszystko. Narkotyki sprowadziły bohaterów tej opowieści na samo dno, stali się odrażający, brudni, źli, a na finał - chorzy.

Czy i jak można się podnieść? Jaki jest koszt? Czy współczesna wiedza może być pomocna? Warto posłuchać, bo jak się okaże, warto skorzystać z każdej szansy.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »