Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 26 października 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
"Underwear" to debiutancki album szwedzkiego pianisty Bobo Stensona nagrany w 1971 roku i wydany przez wytwórnię ECM. "The Ear of the Behearer" - album amerykańskiego saksofonisty jazzowego Deweya Redmana, zawierający występy nagrane w 1973 roku. Weather Report – amerykańska, jazzowa grupa muzyczna, grająca muzykę w stylu fusion. Działała w latach 70. i 80. XX wieku. Powstała z inicjatywy muzyków grupy Milesa Davisa.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Kim jest? "Tygodnik Powszechny" opisuje go tak: "Poeta, prozaik, dziennikarz radiowy, tłumacz i felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Laureat licznych nagród literackich, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2015 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości. Jego wiersze tłumaczono (między innymi) na język angielski, niemiecki, słowacki, słoweński czy ukraiński".

Starsi i wierni słuchacze Radia Opole, zapewne doskonale pamiętają, że Jacek Podsiadło, bo to przecież o nim mowa, był przez lata naszym radiowym kolegą i że dzięki niemu, kto chciał, mógł wpaść do "Studni". Dawno Jacka nie widziałem, aż tu nagle... tak, tak, zobaczyłem go podczas gali Nagrody Literackiej "Nike" 2021 (był nominowany za "Podwójne wahadło") i od razu postanowiłem przypomnieć reportaż Adriana Chimiaka "Taki jaki jestem naprawdę" z roku 2003. Nie tylko miłośnikom poezji polecam, bo opowieść poety o dzieciństwie, o ważnych chwilach, o twórczości, każdego z nas może zainteresować i do ciekawych "nieuczesanych" refleksji doprowadzić.

W tym samym roku, gdy Adrian rozmawiał z Jackiem, ja odwiedziłem Romana. Roman Piwko stworzył w Skorogoszczy uroczy zakątek, Stajnię Koni Sportowych. To historia niezwykła, bo tam były ruiny, a dzięki ogromnej pracy gospodarza (harówce wręcz) od 1995 roku, powstał obiekt z daleka przykuwający uwagę. Reportażowi nadałem tytuł: "Czyż nie kocha się koni?" i choć wiele mówi, to zdecydowanie nie wszystko. Przypomnijmy sobie, jakie były początki znakomitej hodowli sercem stworzonej.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »