Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 24 października 2021 roku

23:00 SET MEG
W dzisiejszej audycji "SET MEG" przedstawię wydawnictwo wyjątkowego producenta muzycznego jakim jest Secret Garden. Album "Elobrian Sunrise" został wydany 28 lipca 2018 roku i jest mieszanką wpływów jazzowych i elektronicznych. Świetny oryginalny styl producenta tworzy ten album naprawdę wyjątkowym! Zaprezentuję w całości wydawnictwo Secret Garden, jak również na playliście pojawi się FKJ!

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Magdalena Meg Krzemień. Z autorką można kontaktować się mailowo: magdalena.meg-krzemien@radio.opole.pl

Magdalena Meg Krzemień
19:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY

W programie „Śladami Kresowej Atlantydy” wybierzemy się do królewskiego miasta nad Prutem. „Kołomyja nie pomyja. Kołomyja miasto. A dziewczyny tam smakują. Jak pszeniczne ciasto”. Kiedyś każdy w Polsce znał ten wierszyk. Podobnie brzmiała lokalna przyśpiewka ludowa: „Kołomyja – ne pomyja, misto jak stolycia, tam diwczyna jak kalyna horu biłolycia”. Miejscowość ta pełna była narodowościowych, ale i też architektonicznych kontrastów. Obok okazałych kamieniczek w śródmieściu znajdowały się biedne domostwa na peryferiach. Kołomyja w połowie XIV wieku została włączona do Polski. Nazywana jest stolicą Pokucia i Huculszczyzny.

Gościem programu będzie Stanisława Patkowska-Kołusenko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Pokucie w Kołomyi. Rozmawiać będziemy o sytuacji naszych rodaków w tym regionie. Nie zabraknie też lokalnych piosenek ludowych.


Program jest kontynuacją cyklu spotkań z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją pt. „Na Kresy z Nicieją”.

Do słuchania od 19:05 do 20:00 zaprasza Jan Poniatyszyn. Z autorem można kontaktować się mailowo: jan.poniatyszyn@radio.opole.pl

Zajrzyj też na podstronę audycji "Na Kresy z Nicieją"

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »