Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 października 2021 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Album Adama Struga "Adieu!" to eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. Trudno tę muzykę jednoznacznie zakwalifikować i w tym jej siła. Uwagę zwracają też teksty: liryka i pastisz zdają się być rozpoznawalną cechą twórczości Struga.

Producentem płyty i kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski. Zespół współtworzą: Frank Parker (perkusja), Szczepan Pospieszalski (trąbka), Janusz Prusinowski (mandolina, skrzypce) i Michał Żak (klarnet, flet drewniany). Z zespołem współpracują: Wojtek Lubertowicz (bębny orientalne) i Piotr Piszczatowski (bęben)".

Cesária Évora była znaną piosenkarką pochodzącą z Republiki Zielonego Przylądka wykonującą muzykę morna. Mimo tego, że uprawiany przez artystkę gatunek nie jest zbyt popularny i cieszy się uznaniem głównie w jej ojczyźnie, nie przeszkodziło to wokalistce w zdobyciu ogromnej kariery.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

7:00 MAMY WEEKEND
W sobotni poranek powiemy o jednych z największych ćwiczeń strażackich w kraju, które w tym tygodniu odbywały się na Opolszczyźnie. Oficer prasowy opolskiej komendy wojewódzkiej PSP mł. asp. Łukasz Nowak zdradzi nam, z jakimi wyzwaniami mierzyli się uczestnicy manewrów i w jakim celu są one przeprowadzane.

W programie zastanowimy się również nad tym, jakie nietypowe dodatki pasują do miodu i w jakich sytuacjach ta, na ogół zdrowa substancja, może nie być korzystna dla naszego organizmu.

W audycji także:
07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Jan Poniatyszyn
  • Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominuję poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy wystąpiły do mieszkańców, aby wypowiedzieli się, czy tamtejsza aleja lipowa powinna być pomnikiem przyrody? Do gmin trafiły nowe wytyczne Generalnego Konserwatora Zabytków. Wojewódzcy konserwatorzy zabytków nie będą pozwalać na realizację inwestycji zakładających wycinkę starodrzewia, usuwanie zieleni w celu utwardzania betonem placów oraz innych przestrzeni publicznych na obszarach zabytkowych. Czy to skomplikuje plany samorządowców z Głogówka? W rozmowie zapytamy o kanalizację wiosek. Brak zewnętrznych pieniędzy wyhamował też remont zamku w Głogówku. Zapytamy o związane z tym zabytkiem plany.
08:40 Pole minowe – felieton Piotra Cywińskiego pt. "Mokry gest respektu"
09:10 Eko-Wyścig Justyna Marcińska
  • Światowy Dzień Krajobrazu zmusza do refleksji nad tym co nas otacza i co my możemy z tym chaosem zrobić. Po pierwsze korzystajmy z terenów zielonych, które dają nam wewnętrzny spokój i uwrażliwiają na otoczenie. Po drugie walczmy z betonozą. I te zmiany architektoniczne już widać, przykładem jest i na pewno będzie teren przed Politechniką Opolską, który już wiosną zamieni się w ogród chiński. W programie będziemy też przyglądać się budowie farm wiatrowych na Bałtyku i przejedziemy się pierwszym w Polsce autobusem na wodór. A ta koniec apel strażaków. Czujki czadu mogą uratować nam życie!
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
  • Rozmowa z Poliną Juckiewicz z Mińska, dziennikarką i poetką, o sytuacji polskich organizacji pod obecnymi rządami Łukaszenki.
10:35 Loża Ekspertów – dr Bartłomiej Machnik
  • Gościem audycji „Loża ekspertów” będzie Roman Młodkowski z którym porozmawiamy o tym, jakie zmiany zaszły na przestrzeni ostatniego czasu w polskiej i światowej gospodarce. Gość audycji opowie szerzej o branżach, które najbardziej straciły i zyskały finansowo na pandemii. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kryzys z ostatnich prawie 2 lat stał się katalizatorem szerszych zmian w działaniu i postrzeganiu biznesu. Odpowiemy sobie również na pytanie, czy wskutek następujących zmian, możemy mówić również o skoku technologicznym w biznesie. W drugiej części rozmowy Gość przeanalizujemy obecną sytuację gospodarczą na świecie, w kontekście zmieniającego się świata i jego zapotrzebowaniu.

Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:daniel.klimczak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2021 - pasmo główne
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »