Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 października 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
W nawiązaniu do koncertów proponowanych w tym tygodniu przez Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera, ale też niezwykle oryginalnych projektów polskich artystów, sięgniemy po muzykę Mieczysława Karłowicza. Wsłuchamy się zarówno w wybrane pieśni tego genialnego kompozytora wykonywane przez głos męski, jak i przez głos żeński. Ciekawostką jest natomiast propozycja kontrabasisty Pawła Jabłczyńskiego, który wspólnie z pianistką Justyną Skoczek przekonują, że... kontrabas może śpiewać i to pięknie śpiewać! Posłuchamy jednak nie tylko samej muzyki, bo artyści osobiście opowiedzą zarówno o płycie prezentującej komplet pieśni Karłowicza wykonywanej w tak niecodzienny sposób, jak i o tym czego można się spodziewać podczas ich piątkowego (15.10) występu w Opolu. Sięgniemy jednak także po przekomponowane wersje, zaproponowane przez zespół Atom String Quartet, a z drugiej strony przekonamy się w jaki sposób "Pieśni" wybrzmiewają w formie poematu symfonicznego, oryginalnie skreślonego przez kompozytora.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
"A jednak jest w orkiestrach jakaś siła", reportaż Władysława Gawrońskiego powstał w roku 1986, a stało się to podczas 25. Przeglądu Strażackich Orkiestr Dętych w Kędzierzynie-Koźlu. Słusznie się Państwo domyślają, że to audycja przede wszystkim skocznymi nutami ozdobiona, ale nie tylko. To także okruchy z historii, to również głosy ludzi, którzy pokochali muzykę, która miała tak wielu (i teraz też ma) zwolenników. Dla porządku dodajmy, że w reportażu posłuchamy Maksymiliana Gontarka, Adolfa Kuskę, Piotra Świerca, Jana Malinowskiego, Czesława Sokalskiego, Czesława Zidla, Jana i Józefa Kordoniów. Autor wykorzystał też z archiwum rozmowę Elżbiety Trylnik z Ludwikiem Szopą, kapelmistrzem, człowiekiem niezwykle zasłużonym dla orkiestry w Kadłubie i dla wszystkich, którzy kulturę pielęgnowali. Pytanie o to, czy można nuty na gęsi wymieniać i odwrotnie, może Państwa zaskakiwać, tym bardziej warto odpowiedzi posłuchać.

Zapewne już Państwo słyszeli lub czytali, że w naszym sąsiedztwie - w Zlatych Horach, Czesi przymierzają się do wznowienia przemysłowego wydobycia złota. A skoro tu i ówdzie emocje rosną, to przypomnimy sobie mój reportaż, "Gorączka złota". To opowieść o cennym kruszcu za naszą południową granicą, także o tym, jak grupy młodych Czechów (nielegalnie) przesiewają stare hałdy kopalniane. Czasem znajdują okazałe samorodki, które przemycają do Polski i sprzedają polskim jubilerom. Wierzyć, nie wierzyć - pomarzyć zawsze warto.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »