Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 września 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Muzyczne korzenie Carlosa Antonia Jobima sięgają twórczości Pixinguinha, legendarnego brazylijskiego muzyka i kompozytora z lat 30. XX wieku. Jobim pozostawał także pod wpływem symbolistów francuskich - Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela oraz jazzu. Najczęściej pisał o miłości, zdradzie, kwestiach politycznych, a szczególnie wielbił naturalne piękno brazylijskiej przyrody i jego rodzinnego miasta - Rio de Janeiro.

Swoją karierę zaczynał od grania na fortepianie w małych lokalach i nocnych klubach. Był jednym z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki popularnej XX w. Muzyka stworzona przez Jobima stała się inspiracją dla wielu artystów, nie tylko z kręgu jazzu.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Kim jesteśmy? Co nas definiuje? Dzięki czemu możemy powiedzieć, że jesteśmy stąd? Skąd się wzięła nasza kultura, zwyczaje? Jak wpływają na codzienne życie? To pytania, na które odpowiedzi będziemy szukać w tej audycji, m.in. w reportażu Haliny Nabrdalik „Życie z ludźmierzanką”. Jest to opowieść o wielokulturowej rodzinie śląsko-góralskiej, o ich poznaniu, zwyczajach, życiu rodzinnym.

Drugim z reportaży, które na dzisiaj przygotowałam, jest praca Marii Rasińskiej i Tadeusza Horoszkiewicza „Ziemia i ludzie”. To audycja poświęcona Raciborzowi i jego okolicom. Będzie wielobarwnie i wielo-dźwiękowo. Będzie folklor, rolnictwo, przemysł, hodowla i ogrodnictwo, będą też rozmowy z mieszkańcami, bo to ludzie są najważniejsi.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 - w zastępstwie Mariana Staszyńskiego - zaprasza Agnieszka Pospiszyl. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.pospiszyl@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »