Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 września 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Muzyczne korzenie Carlosa Antonia Jobima sięgają twórczości Pixinguinha, legendarnego brazylijskiego muzyka i kompozytora z lat 30. XX wieku. Jobim pozostawał także pod wpływem symbolistów francuskich - Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela oraz jazzu. Najczęściej pisał o miłości, zdradzie, kwestiach politycznych, a szczególnie wielbił naturalne piękno brazylijskiej przyrody i jego rodzinnego miasta - Rio de Janeiro.

Swoją karierę zaczynał od grania na fortepianie w małych lokalach i nocnych klubach. Był jednym z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki popularnej XX w. Muzyka stworzona przez Jobima stała się inspiracją dla wielu artystów, nie tylko z kręgu jazzu.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

19:00 REWIRY KULTURY
Jak co tydzień z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Podyskutujemy o płycie Natalie Imbruglii pt. „Firebird”, książce autorstwa Natalii Hatalskiej „Wiek paradoksów. Czy Technologia nas ocali?” oraz filmie „Aida” w reż. Jasmili Žbanić.

Po godz. 20.05 w studiu pojawi się Jakub Gręda - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerzy. Pięciokrotnie zdobył mistrzostwo świata, czternastokrotnie mistrzostwo Polski. Dziś jest nauczycielem w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku. A także posiada prawdopodobnie największą kolekcję kaset magnetofonowych z hip-hopem i rapem w Polsce, jego zbiory są wypożyczane na wystawy do muzeów. O pasji, tańcu, sukcesie i edukacji porozmawiamy z gościem.

Jakub „Grędzia” Gręda przeprowadził w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu warsztaty hip-hop dance - w ramach pierwszego wydarzenia projektu edukacyjno-artystycznego „Łap RAP!”. Ideą przedsięwzięcia jest zaprezentowanie bogatego i zróżnicowanego dorobku kultury hip-hopowej.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo:agnieszka.zientarska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »