Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 września 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Muzyczne korzenie Carlosa Antonia Jobima sięgają twórczości Pixinguinha, legendarnego brazylijskiego muzyka i kompozytora z lat 30. XX wieku. Jobim pozostawał także pod wpływem symbolistów francuskich - Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela oraz jazzu. Najczęściej pisał o miłości, zdradzie, kwestiach politycznych, a szczególnie wielbił naturalne piękno brazylijskiej przyrody i jego rodzinnego miasta - Rio de Janeiro.

Swoją karierę zaczynał od grania na fortepianie w małych lokalach i nocnych klubach. Był jednym z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki popularnej XX w. Muzyka stworzona przez Jobima stała się inspiracją dla wielu artystów, nie tylko z kręgu jazzu.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

15:00 REPORTERSKIE TU I TERAZ
W dzisiejszym RTT:
  • 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa" przeszły do historii. W magazynie szersza relacja ze święta teatru trwającego w Opolu prawie trzy tygodnie.
  • Można zbierać znaczki, pocztówki, koszulki czy szaliki piłkarskie, ale żeby... lampy rentgenowskie. W programie odwiedzimy Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich, które w ostatnich dniach wzbogaciło się o wyjątkowo cenny eksponat. To jedna z największych lamp rentgenowskich świata. SRT 4 Coolidge Tube została wyprodukowana w latach 30. ubiegłego wieku przez firmę General Electric.
  • W magazynie także zachęcimy do uprawiania nietypowej dyscypliny sportu - gry zespołowej Ultimate Frisbee. Zamiast piłki jest dysk, a wygrywa ta drużyna, która go złapie i przeniesie na stronę przeciwnika. Potrzeba tu nie tylko szybkiego biegania, ale również umiejętnego rzucania, łapania i skakania.

Piszcie do nas - info@radio.opole.pl
Dzwońcie - 800 30 50 50

Do słuchania od 15:05 do 16:00 zaprasza Bogusław Kalisz. Z autorem można kontaktować się mailowo:
boguslaw.kalisz@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »