Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 września 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Muzyczne korzenie Carlosa Antonia Jobima sięgają twórczości Pixinguinha, legendarnego brazylijskiego muzyka i kompozytora z lat 30. XX wieku. Jobim pozostawał także pod wpływem symbolistów francuskich - Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela oraz jazzu. Najczęściej pisał o miłości, zdradzie, kwestiach politycznych, a szczególnie wielbił naturalne piękno brazylijskiej przyrody i jego rodzinnego miasta - Rio de Janeiro.

Swoją karierę zaczynał od grania na fortepianie w małych lokalach i nocnych klubach. Był jednym z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki popularnej XX w. Muzyka stworzona przez Jobima stała się inspiracją dla wielu artystów, nie tylko z kręgu jazzu.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

9:00 DOBRY MOMENT
Jak dawać przedmiotom drugie życie? Tego można się nauczyć podczas warsztatów Zero Waste, które zorganizowano w weekend w Opolu.

W poniedziałek przed południem opowiemy jak przebiegła pierwsza w Polsce licytacja magazynu, prowadzona na wzór amerykański, z której dochód przeznaczono na Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu.

Powiemy też o Operetce na Wynos, czyli darmowych koncertach w wykonaniu śpiewaków ze Stowarzyszenia Operetki Wrocławskiej. Koncerty odbędą się w Głubczycach, Prudniku, Namysłowie, Brzegu i Niemodlinie, żeby zintegrować lokalną społeczność. Chodzi też o to, by mieszkańcy mniejszych miejscowości nie czuli się wykluczeni z obcowania z kulturą.

W audycji również:
11:35 Na końcu języka – Beata Granatowska i Ireneusz Prochera
11:45 Działają i pomagają. OPP na Opolszczyźnie – Krzysztof Dobrowolski


Do słuchania od 9:05 do 12:00 zaprasza Magdalena Szybińska. Z autorką można kontaktować się telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: magdalena.szybinska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »