Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 września 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Django Bates to brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista, lider zespołu i pedagog. Gra na fortepianie, instrumentach klawiszowych i rogu tenorowym oraz pisze na zamówienie wielkoformatowe kompozycje.
Ignacy Jan Wiśniewski - pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer, akompaniator, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Debiutancki album kompozytora, aranżera, dyrygenta i gitarzysty - Daniela Nosewicza - „The Shining” ukazał się 7 września 2021 roku. Płyta zawiera 10. autorskich kompozycji, które zaaranżowane zostały na różne składy instrumentalne.

Do słuchania w każdy poniedziałek od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Pierwszym reportażem, który dzisiaj posłuchamy, jest praca Andrzeja Russaka pod tytułem "Tam gdzie Ikwy srebrne fale płyną". Wspólnie z autorem wybierzemy się w podróż do starej ojczyzny i Krzemieńca, w którym mieszkająca od 1923 roku Irena Sandecka prowadzi słuchacza po śladach Słowackiego i jego rodziców, opowiadając historie miejsc z wieszczem związanych. Krzewieniu polskości na kresach poświęciła całe swoje dorosłe życie. W reportażu wykorzystano fragmenty poezji Juliusza Słowackiego w interpretacji Daniela Olbrychskiego i Andrzeja Łapickiego.

Wróciliśmy z Kresów Wschodnich na Opolszczyznę, ale nie na długo, dlatego że za chwilę wybierzemy się w kolejną podróż. Tym razem naszym przewodnikiem będzie Adrian Chimiak, znakomity reportażysta i realizator dźwięku w naszej rozgłośni, który nagrał reportaż pt. "Artysta". To opowieść o malarzu, który 13.12.1981 roku został kopistą. Jego życiorysem można obdzielić kilka innych: wraz z kuzynem Alojzym Molem rysował Bolka i Lolka, pobierał naukę stepowania u sąsiadki Carmen Moreno, a jego obrazy /kopie największych światowych dzieł/ wiszą w muzeach w USA i w Niemczech oraz w prywatnych domach w Europie i Ameryce Północnej. Ten reportaż nie prezentuje recepty na starość, pokazuje zaledwie jedną z dróg: pasja i optymizm. Bo, czyż pasją nie można nazwać podróż samochodem do Luvru, by obejrzeć Mana Lisę, której kopię chce się namalować? A ileż optymizmu potrzeba, gdy okazuje się, że obraz wisi za grubą szybą i nie można "odczytać" wszystkich kolorów?

Do słuchania od 21:05 do 22:00 - w zastępstwie Mariana Staszyńskiego - zaprasza Agnieszka Pospiszyl. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.pospiszyl@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »