Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 sierpnia 2021 roku

18:00 "PORA GNIEWU" - PREMIERA WYJĄTKOWEGO SŁUCHOWISKA
W ten szczególny dzień proponujemy wysłuchanie wyjątkowej premiery – radiowej adaptacji niedokończonego dzieła Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Pora gniewu”! To historyczna adaptacja zachowanego w rękopisie dzieła najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Sztuka przez 80 lat przeleżała w zapomnieniu w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Radiowej realizacji podjęło się jako pierwsze Radio dla Ciebie. Za adaptację i reżyserię odpowiedzialna jest dyrektor literacka RDC Aleksandra Głogowska. W rolach głównych usłyszymy Danutę Stenkę i Piotr Fronczewskiego.

Pora gniewu” to prawdziwy unikat w historii Teatru Polskiego Radia. Utwór powstawał od 1942 r. Był inspirowany dziełami Cypriana Kamila Norwida. Głównymi bohaterami są Jan i Piotr – odmiennie patrzący na kwestię udziału w wydarzeniach historycznych. Pierwszy z nich, poeta, z rezerwą odnosi się do formułowanej przez drugiego uwznioślenia czynu i siły. Na pogłoski o zbliżającej się wojnie reaguje niechętnie, ironicznie kwitując militarystyczne i aktywistyczne hasła. Piotr z kolei widzi w Janie pięknoducha, który nie jest zdolny pojąć roli mocy w życiu.

Przypomnijmy: Krzysztof Kamil Baczyński, decyzją Sejmu RP, jest patronem roku 2021. 22 stycznia minęła 100. rocznica urodzin poety, przedstawiciela pokolenia Kolumbów, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Matka - Danuta Stenka

Gladiator - Piotr Fronczewski

Jan - Krzysztof Szczepaniak

Piotr - Konrad Szymański

Joanna - Zuzanna Saporznikow

Kolega 1 - Juliusz Godzina

Kolega 2 - Tomasz Osica


Muzyka - Marcin Nierubiec

Śpiew - Grzegorz Wilk

Fortepian - Viet Trung Nguen

Realizacja akustyczna - Maciej Kubera

Adaptacja i reżyseria - Aleksandra Głogowska

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »