Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 2 sierpnia 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Gilberto Gil – brazylijski pieśniarz, gitarzysta i kompozytor, od 2003 do 2008 minister kultury w Brazylii w rządzie Luiza Inácio Luli da Silva. Gil zazwyczaj śpiewa barytonem, czasem jednak zmienia śpiew na falset lub scat. Teksty jego piosenek poruszają problemy religii, ludowości brazylijskiej, psychologii, czasem opierają się na grze słów, która jest trudno przetłumaczalna na inne języki. Tworząc swoją muzykę, czerpie z wielu źródeł.

Joao Bosco - brazylijski muzyk, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor MPB. Przedstawimy płytę zatytułowaną "Odile Odila".

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
"To było jak miłość od pierwszego wejrzenia" - w roku 2011 powiedział Ewelinie Rusin-Różyckiej, Jarosław Jóźwicki z Nysy. A te słowa dotyczyły wyprawy w Dolomity i przygody z górami w ogóle. Reportaż opisuje nie tylko emocje, dowiadujemy się też, że nowe doświadczenia mogą się przerodzić w życiową pasję. Warto latem dla równowagi posłuchać "chłodnej" opowieści, bo w reportażu o zimie, o nocy spędzonej na lodowcu też usłyszymy. Może wtedy w namiocie nad jeziorem będzie nam cieplej?


Wśród wielu perełek, które w naszym radiowym archiwum można znaleźć, jest też reportaż Witolda Nowickiego: "Prawdziwy świat Magdusi". .Audycja powstała w roku 1980, ale znów, tak jak w przypadku wielu reportaży, upływ czasu nie ma żadnego znaczenia. Proszę sobie wyobrazić, że dziewięcioletnia dziewczynka (Magda właśnie) stworzyła w plastelinie około trzystu figurek, którymi rządziły specjalne prawa i zależności, powstałe w wyobraźni małej autorki. Warto się zasłuchać, by do dziecięcego świata wielkiej wrażliwości zajrzeć, chociaż na niespełna dwadzieścia minut.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »