Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 22 lipca 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Tuż po 148. rocznicy urodzin Witolda Maliszewskiego wsłuchamy się w dzieła tego wybitnego, choć niesłusznie zapomnianego, polskiego twórcy. Kompozycje zarejestrowane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w latach 2018-2020 ukazały się niedawno na rynku fonograficznym. Będzie to także okazja, żeby poznać losy samego kompozytora, o którym opowie osobiście Przemysław Neumann - dyrektor Filharmonii Opolskiej, a także pomysłodawca i współrealizator projektu popularyzującego twórczość symfoniczną Witolda Maliszewskiego.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Czy we współczesnym świecie można znaleźć swoją "małą wyspę", taki azyl, dzięki któremu będziemy szczęśliwi? Czy to w ogóle jest możliwe? Pani Grażyna wspólnie z mężem stworzyła sobie takie miejsce, a w roku 2011 powędrowała tam, czyli do Kadłuba, Ewelina Rusin - Różycka. Jej reportaż, "Pusia", przeniesie nas do świata wyciszonego i skupionego wokół spraw ważnych.

"Trzosem wyróżnieni", reportaż Andrzeja Russaka, historii dotyczy i to takiej, która do dziś poszukuje wielu odpowiedzi. Otóż ta audycja (premiera w roku 2011) otwiera przed nami dzieje rodu Trzosów z Niepołomic, którym król nadał nazwisko, ziemię i wyniósł do stanu wyższego. Przewodnikiem słuchaczy został (mieszkający w Opolu) Jan Trzos, który od wielu lat gromadził wszystkie najważniejsze dokumenty i rodzinne pamiątki. Kilkanaście lat temu doszło do spotkania rodziny Trzosów w Niepołomicach, gdzie na rynku stanął pomnik króla Jana Kazimierza, wręczającego chłopu trzos ze złotem w podzięce za gościnę. Trzosowie, jeszcze przed wojną, osiedli także na Kresach, a po 1945 roku w Opolu i Kietlicach koło Głubczyc, gdzie także udało się ich odnaleźć. Przypomnijmy sobie zatem, jak dzieje rodu zwyczajnego niespodziewanie z królewskimi mogą się łączyć.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »