Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 czerwca 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Jan Wojdak & Wawele - Na strunach gitary

Zgodnie z tytułem płyty mamy tu sporo gitarowych dźwięków i to w bardzo różnorodnym wydaniu. Po kilku latach przerwy i zagranicznych wyjazdach, Wojdak (poza dwoma utworami główny kompozytor) z zespołem nagrał płytę bardzo eklektyczną. oddającą zainteresowanie różnymi gatunkami, od country, poprzez nowoczesny pop, aż po rock, jednak brzmiąca bardzo spójnie i z biegiem lat większość utworów nadal intryguje i ma rangę przeboju, który mógłby z powodzeniem być grany dzisiaj.

Dixon House Dand - Foghting Alone

Tylko jedna płytę pozostawił po sobie ten amerykański zespół i budzić to musi zdziwienie, bowiem w 1979 roku nie tylko brzmiał i grał na poziomie najlepszych rodzimych grup jak chociażby Styx, ale mamy tutaj sporo nawiązań do rocka progresywnego, czy harmonii na miarę Queen.

Do słuchania od 23:05 do 1:00, zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tym razem w Studiu Reportażu, nie bez ważnej przyczyny, przypomnę dwie audycje Agnieszki Pospiszyl, które miały premierę w tym roku. To "Śladami ojca" i "My z covidowego". Właśnie te prace naszej koleżanki są prezentowane w Bydgoszczy - w ramach Konkursu Artystycznych Form Radiowych "Grand PiK 2021". Tak się złożyło, że dzięki nim możemy powędrować ważnymi, historycznymi ścieżkami i możemy też obraz dramatycznej współczesności przemyśleć i dzięki temu lepiej w pamięci zachować. A sama autorka powie nam, co dla niej w tworzeniu reportaży jest najważniejsze i jak ten, jednak skomplikowany, proces przebiega.

A później wrócimy do istotnych pytań, już w reportażu zawartych. Na przykład - czy wędrówka "Śladami ojca", pozwala zrozumieć, jak kształtowała się jego osobowość? Czy nocowanie zimą w namiocie, w śniegu i mrozie, pomoże zrozumieć siłę przyjaźni i determinację, która ludzi pchała do przeżycia piekła? Al Willner przyleciał do Polski z drugiego końca świata, żeby spróbować znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Wraz z przyjacielem przeszedł trasę marszu śmierci z obozu Blechhammer (obecnie Blachownia w Kędzierzynie - Koźlu) do Gross - Rosen (Rogoźnica). Szedł śladami ojca, który jako szesnastoletni więzień, był zmuszony pokonać tę drogę. Czy Al Willner odkrył prawdę o ojcu? A może jednak... o sobie? Dodajmy, że w reportażu wykorzystano materiały archiwalne z zasobów United States Holocaust Memorial Museum i USC Shoah Foundation. Głosów w polskim tłumaczeniu użyczyli dziennikarze Radia Opole: Jacek Rudnik, Wiesław Kolbusz i Bogusław Kalisz.

Od ważnej historii do jakże ważnej i dramatycznej współczesności przejdziemy. Gdy powstawał reportaż: "My z covidowego", dla pracowników Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu walka z koronawirusem trwała już rok. Dzięki wspólnemu wysiłkowi byli w stanie sprawić, że kolejny pacjent mógł złapać oddech, że młoda matka przytuliła swoje dziecko, a dziadek zobaczył wnuki. Gdy przegrywali walkę o życie, razem z rodziną pacjenta przeżywali smutek i żal. Choć czasem było bardzo trudno, codziennie przychodzili do pracy, bo czuli, że to nie tylko zawód, ale i ich życiowe powołanie. Jak się toczyła walka o życie i zdrowie? Jakie emocje temu towarzyszyły? Czy można oswoić strach przed koronawirusem? Ważnych pytań i odpowiedzi jest dużo więcej. Warto raz jeszcze sięgnąć po sporą dawkę trudnej wiedzy i wrażliwości, której żadne maseczki nie ukryją. Usłyszymy: Judytę Dubaj, Miłosza Gągalskiego, Weronikę Gancarz, Stanisława Skubisa, Michała Pułtoraka, Annę Jahn, Bernadetę Siwy, Jarosława Kończyłę, Marcina Felsza, Beatę Mikosińską, Krzysztofa Waszkiewicza, Danutę Gmyrek, Barbarę Mordarską, Jadwigę Oronowicz, Katarzynę Ziaję, Renatę Popiel i Gabrielę Szmitko.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »