Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 24 czerwca 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Jakie zabiegi muzyczne i jakie niuanse pozwalają zbudować nastrój w utworze? Jak poradzić sobie z warunkami akustycznymi, które nie zawsze są sprzyjające dla muzyków? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w rozmowie z artystami, którzy wystąpili niedawno w Bogacicy (koło Kluczborka), prezentując mało znane dzieła przełomu renesansu i baroku. Nawiążemy również do koncertu, który oficjalnie zakończył 69. sezon artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU

"Wiem, że kolory są piękne. Słońce daje mi poczucie ciepła "- to słowa studentki Uniwersytetu Opolskiego i kościelnej organistki, wypowiedziane w roku 2011. Magdalena Marciniszyn żyła wtedy w świecie dźwięków i z nim wiązała wszystkie swoje nadzieje i marzenia. I nie miała też pretensji do losu, że był dla niej surowy. Uśmiechem może obdarować każdego spotkanego na drodze człowieka. Reportażowi nadałem tytuł: „Wiem, że kolory są piękne”, bo ta ważna informacja otwiera drogę do wrażliwości, którą warto poznać, o której warto wiedzieć.


Swojskie klimaty przyniesie nam druga praca na to spotkanie z Państwem przygotowana, autorstwa Witolda Nowickiego, a zatytułowana: "Sołtys z kabaretu" (premiera w roku 1988) To opowieść o panu Adamie, który był przez pewien czas najmłodszym sołtysem na Śląsku Opolskim, wybranym również dzięki temu, że w wiejskim kabarecie w Łące Prudnickiej grał... rolę sołtysa (Nie tak dawno w sąsiednim państwie prezydentem został komik, który wcześniej grał w serialu nauczyciela, który niespodziewanie został... prezydentem) Jak się później okazało, już w życiu prawdziwego sołtysa, było sporo kabaretu i to nie tylko dlatego, że ta mowa wprost "od Kargula i Pawlaka" się wywodziła.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »