Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 22 czerwca 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Płyta "Oneiros" Susany Santos Silvy została nagrana z triem Lama, które utworzyła w Rotterdamie z portugalskim kontrabasistą, kompozytorem Goncalo Almeidą i kanadyjskim perkusistą Gregiem Smithem. Efektem jest album o zdecydowanie awangardowym charakterze. Frank Lowe - saksofonista tenorowy, który w latach 60. był pod ogromnym wpływem pierwszej i drugiej fali free jazzu. Posłuchamy albumu "The flame". Dekada kończącego się stalinizmu i odwilży rozbrzmiewała muzyką wspieraną przez partię, niosącą komunistyczną pochwałę pracy, egzotyczną dla ucha dzisiejszego słuchacza, ale i zakazanym, rebelianckim jazzem, granym w zadymionych piwnicach ukrytych przed okiem oficjeli. Polska muzyka lat 50. to także przesiąknięte nostalgią orkiestry radiowe i pierwsze utwory rockandrollowe.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU

"Kaprys Boga", reportaż Adriana Chimiaka, powstał w roku 2009. Bohaterem tej opowieści był Eryk Banach - wtedy najmłodszy na świecie odkrywca komety w programie SOHO i prawdopodobnie najmłodszy na świecie odkrywca komety w ogóle. Czy jest nas dwóch? Czy światy zdążą się przeniknąć? Zaskakujących pytań jest wiele, tym bardziej warto posłuchać, że na niektóre z nich czas już zdążył odpowiedzieć. Autor, nie bez ważnej przyczyny, do udziału w reportażu zaprosił aktora, Leszka Malca. Z efektem znakomitym.

Później sięgniemy do tragicznej historii w reportażu Reginy Wasiak; "Młot na czarownice". O takich audycjach mówi się, że są "kreowane", a tę autorka stworzyła w roku 1980, co ważne z dużym wsparciem zespołu radiowego i aktorskiego. To rzecz o "czarownicach" w Polsce, traconych i palonych na stosach w XVI, XVII i XVIII wieku. Twórcom reportażu udało się przed laty dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów z procesów, które odbywały się na Śląsku. Ponury to był czas, ale warto o nim więcej wiedzieć, bo historia miała różne oblicza i nie tylko to dobre, powinno nas do myślenia skłaniać. Atrakcyjna dźwiękowo szata tego reportażu (a może słuchowiska?) zdecydowanie pomaga w odbiorze, bo nie tylko istotne informacje nam przynosi, ale i furtkę do wielu emocji otwiera.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »