Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 22 czerwca 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Płyta "Oneiros" Susany Santos Silvy została nagrana z triem Lama, które utworzyła w Rotterdamie z portugalskim kontrabasistą, kompozytorem Goncalo Almeidą i kanadyjskim perkusistą Gregiem Smithem. Efektem jest album o zdecydowanie awangardowym charakterze. Frank Lowe - saksofonista tenorowy, który w latach 60. był pod ogromnym wpływem pierwszej i drugiej fali free jazzu. Posłuchamy albumu "The flame". Dekada kończącego się stalinizmu i odwilży rozbrzmiewała muzyką wspieraną przez partię, niosącą komunistyczną pochwałę pracy, egzotyczną dla ucha dzisiejszego słuchacza, ale i zakazanym, rebelianckim jazzem, granym w zadymionych piwnicach ukrytych przed okiem oficjeli. Polska muzyka lat 50. to także przesiąknięte nostalgią orkiestry radiowe i pierwsze utwory rockandrollowe.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

19:00 REWIRY KULTURY
Malarka abstrakcjonistka Aneta Barglik otworzyła w centrum Opola własną galerię sztuki. Artystka chce, aby przestrzeń tego miejsca była otwarta dla twórców rękodzieła. W planach jest także organizacja warsztatów plastycznych dla dzieci. O tym wszystkim opowie w pierwszej godzinie programu.

Naszych słuchaczy zaprosimy także do Głuchołaz. Tam w niedzielę zaplanowano finał koncertów promenadowych, które organizuje Fundacja Benevolens. Po godz. 20:00 zaś opowiemy o książce "Odciśnięta pieczęć wspólnoty". Autorką tej monografii jest Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego. Na naszej antenie opowie o znakach graficznych i tekstowych, jakie pojawiły się na dokumentach ważnych dla mieszkańców dawnej wsi. Będzie też o relacjach społecznych, których można z nich wyczytać.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka.

Z autorką można kontaktować się mailowo:
katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »