Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 22 czerwca 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Płyta "Oneiros" Susany Santos Silvy została nagrana z triem Lama, które utworzyła w Rotterdamie z portugalskim kontrabasistą, kompozytorem Goncalo Almeidą i kanadyjskim perkusistą Gregiem Smithem. Efektem jest album o zdecydowanie awangardowym charakterze. Frank Lowe - saksofonista tenorowy, który w latach 60. był pod ogromnym wpływem pierwszej i drugiej fali free jazzu. Posłuchamy albumu "The flame". Dekada kończącego się stalinizmu i odwilży rozbrzmiewała muzyką wspieraną przez partię, niosącą komunistyczną pochwałę pracy, egzotyczną dla ucha dzisiejszego słuchacza, ale i zakazanym, rebelianckim jazzem, granym w zadymionych piwnicach ukrytych przed okiem oficjeli. Polska muzyka lat 50. to także przesiąknięte nostalgią orkiestry radiowe i pierwsze utwory rockandrollowe.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

15:00 REPORTERSKIE TU I TERAZ
W dzisiejszym RTT:
  • Spór o mural na budynku szkoły w Łubnianach. W związku z rocznicą 100-lecia III Powstania Śląskiego na jednej ze ścian miał zostać upamiętniony ppor. Teodor Lelek, który walczył między innymi w wojnie polsko - bolszewickiej. Był też dowódcą oddziałów policji plebiscytowej na Śląsku i dowódcą żandarmerii wojskowej w czasie III Powstania Śląskiego. Projekt muralu wziął udział w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i zdobył dofinansowanie. W szkole zorganizowano referendum i decyzją rodziców i dzieci najprawdopodobniej nie zgodzono się na upamiętnienie śląskiego bohatera.
  • W magazynie powrócimy do tematu braku wody w kilku miejscowościach gminy Lubsza. Mieszkańcy od wielu lat, szczególnie w letnie miesiące, w kranach albo nie mają wody, albo leje się coś, co nie nadaje się do niczego. Pomoc zaoferowały brzeskie wodociągi.
  • Sztuka cyrkowa nie zaginęła w XXI wieku i ma się całkiem dobrze. Polskę nadal przemierzają wesołe miasteczka i grupy cyrkowe. Od ponad 50 lat działa także Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku koło Warszawy. W magazynie zapytamy, czy cyrk jest sposobem na ciekawe życie?
Piszcie do nas - info@radio.opole.pl
Dzwońcie - 800 30 50 50

Do słuchania od 15:05 do 16:00 zaprasza Bogusław Kalisz. Z autorem można kontaktować się mailowo:
boguslaw.kalisz@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »