Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 czerwca 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Stefan Schultze to pianista i kompozytor. W swoim stylu łączy elementy nowej muzyki i jazzu, a swoje kompozycje wykonuje „niemal klasycznie”.

Jazz Q, jedna z przodujących czechosłowackich formacji jazz-rockowych, dowodzona przez pianistę Martina Kratochvíla, w lipcu 1972 roku pojawiła się na deskach festiwalu jazzowego w Pori i… wzięła publiczność szturmem. Dzieląc scenę z kwintetem Chicka Corei, zaczarowali słuchaczy doskonałym fusion na światowym poziomie.

Legendarna wokalistka jazzowa, Deborah Brown.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Czy to zaskakujące? A to już sami Państwo ocenią. Otóż w roku 2005 powstał reportaż Danuty Starzec: "Dramaterapia". Bohaterami tej audycji byli pacjenci szpitala psychiatrycznego, którzy stworzyli zespól teatralny. Dla tych ludzi już samo zmierzenie się z wyjściem na scenę, było doświadczeniem trudnym, ale w efekcie jakże ważnym, jakże budującym. Czy teatr może leczyć? Jakie emocje wywołuje? Czym jest dramaterapia? Wiele ważnych pytań i odpowiedzi znajdujemy w reportażu, który do lepszego poznania człowieka (nie tylko chorego) istotnie się przyczynia.

Magia radia pozwoli nam też "zajrzeć" do innego "wczoraj". Oto bowiem w roku 1987 powstał reportaż Andrzeja Russaka, "Wakacyjne opowieści". Autor poprosił pilotów wycieczek "Orbisu", by opowiedzieli o podróżach naszych rodaków, a że czasy takie były, jakie były...W duże zdumienie może nas dziś wprowadzić historia spotkania towarzyskiego grupy turystycznej złożonej z górników z paniami ze Związku Radzieckiego i to z wielu powodów. Albo trzydzieści skrzynek owoców cytrusowych wtedy z Leningradu (dziś Petersburg) przewożonych. Zasada, że wyjazd ma się zwrócić była jedną z najważniejszych, ale doskonale Państwo wiedzą, że czasem i dziś przeżywa (ta zasada) swoisty renesans.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »