Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 11 czerwca 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Ireneusz Dudek - "Nowa płyta"

Po wesołych bluesowo-rockowych płytach z Shakin Dudi i The Dudi's na swojej drugiej płycie pokazał nieco inne oblicze, zarówno w warstwie tekstowej (dominują poważne teksty czasu "przełomu"), jak i muzycznej, zapraszając do nagrań w większości muzyków jazzowych, takich jak Krzysztof Ścierański, Grzegorz Kapołka, czy Marek Surzyn.

The Shadows - "String of Hits"

Lata 70-te upływały The Shadows praktycznie bez wielkich sukcesów ich nowych, autorskich nagrań i dopiero u schyłku dekady wpadli na genialny pomysł, nagrania instrumentalnych wersji znanych przebojów i to nie tylko retro, ale także współczesnych jak "Heart of Glass" Blondie, czy "Parisienne Walkaways" Garyego Moora i Philla Lynotta, a dzięki specyficznemu brzmieniu i aranżacjom, płyta brzmi jak własny materiał.

Do słuchania od 23:05 do 1:00, w każdy wtorek i czwartek zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Czy można kłócić się z samym Panem Bogiem, nawet gdy o miłość chodzi? Dlaczego nowe miejsce trzeba zdeptać? Co by było, gdyby Kolumb na swej drodze Ameryki nie spotkał? Mają Państwo ochotę zajrzeć do zakątka, w którym aż kipi od ciekawych pytań i odpowiedzi... to posłuchajmy w naszym teatrze wyobraźni tego reportażu. Jego bohaterka zachłannie szukała swojego sposobu na opisywanie świata. Przystanek w Stanach Zjednoczonych był ważny, ale dlaczego to kresowe Czerniowce wywołują jej największe wzruszenie? Jej twórcze życie składa się z wielu znaków zapytania i może dzięki nim znalazła sposób na zbliżanie się do prawdy o człowieku. Zamieszkała w Głuchołazach i to od niej wielu ze zdumieniem dowiedziało się, jak niezwykłe, jak magiczne to miasto. Jej pierwsza książka, zbiór opowiadań, "Baj - o - dużenie", została uznana przez Tygodnik Powszechny za debiut roku w Polsce. A wcześniej wyróżnienie zdobyte podczas Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu też dodało jej pisarskiej pewności siebie, zresztą ważnych nagród było więcej. Patrycja Prochot - Sojka jest bohaterką mojego reportażu: "Ktoś inny oddychał tym powietrzem"(premiera w 2018 roku) i tylko jeszcze dodam, że nauczycieli miała świetnych, bo magię pisania odkrywała (między innymi) pod twórczą opieką noblistki, Olgi Tokarczuk.

A później sięgniemy po krótki, ale jakże ciekawy, reportaż Anny Szczepaniak: "Disce Puer". Rzecz powstała w roku 1988, a bohaterem tej opowieści stał się Ryszard Wolański, młody rolnik, który prowadził gospodarstwo i równocześnie uczył się w szkole rolniczej i muzycznej. Ta audycja już wtedy, kilkadziesiąt lat temu, pozwalała nieco inaczej spojrzeć na pracę na roli - nowocześnie, ale przez pryzmat tradycji. - "Jestem rolnik -rockandrolnik" - na dłużej w uszach nam pozostanie.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »