Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 maja 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Jihye Lee, była piosenkarka popowa, komponuje dla orkiestry jazzowej z niepohamowaną wyobraźnią. "Daring Mind" jest kontynuacją jej debiutanckiego wydawnictwa, "Kwiecień" (2017), i zawiera dziewięć kompozycji, które odzwierciedlają pierwsze cztery lata w Nowym Jorku.

Global Schwung Quintet - którego założycielem grupy jest Dawid Kostka, młody, utalentowany gitarzysta. Choć zespół nie unika rockowo-popowych brzmień, tym razem postawił na jazz w stanie czystym. Miłośników jazzu zainteresuje zapewne płyta "Seven stairs to hell" pianisty i wszechstronnego kompozytora Marka Walarowskiego, który poza jazzem zajmuje się również tak odległymi, zdawać by się mogło, biegunami muzycznymi, jak muzyka symfoniczna i przeboje pop.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Urodził się 150 metrów od Niemna - w miejscu szczególnym, pełnym dziś historycznych odniesień. Henryk Kosidło - sybirak, żołnierz Wojska Polskiego, stał się bohaterem reportażu Aleksandry Czyżniewskiej: "Polskie losy", a było to w roku 2000. Przypomnijmy sobie opowieść o pobycie w Kazachstanie, dokąd jego rodzinę zesłano. Posłuchajmy o ciężkiej, wyczerpującej fizycznie pracy, o drodze do armii, o szlaku bojowym, o dziejach rodziny i innych ludzi. Także i o tym, że chcąc walczyć o Polskę, nie mieli wpływu na to, w jakiej armii się znaleźli: Andersa czy Berlinga. Tak samo, jak Polacy nie mieli wpływu na to, jak ich losami rozporządzano w Jałcie. A najpierw trzeba się było zgłosić do "wojenkomatu"...

Do współczesności wrócimy w reportażu Andrzeja Russaka: "Tam, gdzie rosną krzyże" (premiera w roku 2013). To rodzaj przestrogi przed brawurą na drogach, przed lekceważeniem podstawowych zasad i prawa. W audycji zawarto opis wypadków, które miały tragiczne skutki, które wielu ludziom śmierć przyniosły. Usłyszymy głosy ratowników i strażaków, głosy pełne emocji, bo o tych dramatycznych wydarzeniach nie sposób spokojnie mówić. Nigdy za wiele przypominania o błędach i zwyczajnej głupocie - bo cena jest wysoka. Ratownicy znajdują na przykład przy ofiarach wypadków telefony komórkowe - to kierowcy, którzy podczas jazdy pisali SMS-y. Pozostaną niedokończone.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »