Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 15 maja 2021 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
W audycji drugi płyta z albumu "Ostatnia taka żywa muzyka" wydany przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

"Saagara" to pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik są najciekawszymi muzykami hinduskimi młodszego po- kolenia. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich. Nad całością czuwa klarnecista Wacław Zimpel.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

7:00 MAMY WEEKEND
W piątek na polskich drogach odbywały się wzmożone kontrole policji w ramach akcji "Prędkość". Mimo wielu apeli i coraz nowszych metod służących wykrywaniu tych wykroczeń, wciąż nie brakuje kierowców ze "zbyt ciężką nogą". Jak przyłapane na gorącym uczynku osoby tłumaczą się ze zbyt szybkiej jazdy? To pytanie zadamy naczelnikowi wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, asp. sztab. Dariuszowi Rosińskiemu, który wyjaśni także, dlaczego nie warto ostrzegać innych kierowców o kontroli drogowej.

W programie odwiedzimy również Podhale, gdzie w ostatnich dniach wolontariusze zebrali prawie 1000 worków śmieci pozostawionych przez turystów. Zastanowimy się również, jaki wpływ pandemia koronawirusa i zmniejszony ruch turystyczny mają na zabytkowe świątynie.

W audycji także:
07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
08:04 W cztery oczy – Aneta Skomorowska-Kobza
  • Rachmistrzowie już dzwonią, ale cały czas możemy spisać się sami, przez internet. Trwa spis powszechny ludności i mieszkań, o którym porozmawiamy w cyklu "W cztery oczy". Najnowsze statystyki dotyczące przebiegu spisu w województwie opolskim, a także najważniejsze informacje dotyczące loterii w której do wygrania jest 16 samochodów przekaże Anna Sterniuk-Mościcka z Urzędu Statystycznego w Opolu.
08:40 Felieton całkiem niepolityczny – Piotr Cywiński / Piotr Semka
09:10 Eko-Wyścig Justyna Marcińska
  • Od 3 lipca 2021 r. żegnamy talerzyki, słomki i sztućce z plastiku i opakowania na żywność ze styropianu. Od tego roku zaczyna bowiem obowiązywać przyjęty przez Parlament Europejski zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Rynek nie znosi próżni, więc producenci opakowań prześcigają się w wymyślaniu ekologicznych rozwiązań. Moim gościem będzie Andrzej Jakubowski, który stara się wprowadzić na rynek torby, które rozpuszczają się w wysokiej temperaturze. Z kolei Grupa Azoty S.A. uruchomiła linię pilotażowo-produkcyjną do wytwarzania skrobi termoplastycznej. Chodzi o w 100 procentach biodegrowalne tworzywo, z którego będą produkowane opakowania. W programie również o akcji sprzątania Tatr i czipowania ropuchy szarej.
10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik
  • Polonijne Radio Opole - gościem audycji jest p. Artur Wojtyczka, mieszkający w Niemczech od ponad 30-stu lat, pochodzący z Mikołowa, posiadający spory dorobek sportowy, jako zawodnik a potem trener w zakresie szermierki. Obecnie uczy w szkole matematyki, a wolne chwile przeznacza no komponowanie i śpiew polskich piosenek.
10:35 Loża Ekspertów – dr Bartłomiej Machnik
  • Gościem audycji „Loża ekspertów” będzie dr Maciej Kawecki, z którym porozmawiamy o tym, na jakim poziomie ucyfrowienia znajdują się obecnie Polacy oraz jakie obszary gospodarki znajdują się na największym poziomie wykorzystania nowych technologii. Gość odpowie na pytanie, czy pandemia spowodowała zwiększenie poziomu wykorzystywania urządzeń cyfrowych w codziennym życiu. Zastanowimy się również nad tym, czy poziom cyfryzacji społeczeństwa, nie wpłynął jednocześnie na relacje społeczne. Gość audycji opowie również o zachodzącej rewolucji w obszarze medycyny i kierunkach oraz trendach, które na przestrzeni lat spowodują, że będziemy mieli do czynienia np. ze "zdalnymi operacjami”. Będzie to rewolucja na skalę światową.

Do słuchania od 7:05 do 11:00 zaprasza Daniel Klimczak. Z autorem można kontaktować się mailowo:daniel.klimczak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2021 - pasmo główne
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »