Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 14 maja 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Z archiwum Veritonu cz.4 - Nasze zespoły

Ostatnia część zestawu przypominającego artystów, którzy nagrywali dla wytwórni Veriton w okresie, kiedy wydawała ona muzykę rozrywkową. Z wszystkich czterech płyt mamy tutaj najwięcej "rarytasów", zespołów mało dzisiaj pamiętanych i granych (niektóre nie doczekały się płyt długogrających), jak Krystynki, Eskulap, czy Warszawskie Smyczki.

Bronski Beat - The Age of Consent

Debiut jednej z najciekawszych grup brytyjskich lat 80-tych, z obdarzonym niezwykłym głosem Jimmym Somervillem z wielkim, przełomowym także w warstwie tekstowej utworem "Smalltown Boy" i nie mniej przebojowym "Why?". Jednak pozostała część płyty pokazuje, ze przyklejanie grupie etykiety new romantic, czy new wave to zdecydowanie za mało. Sporo tu soulu i jazzu z etnicznymi odniesieniami, nie tylko dlatego, ze wśród kompyzcji włąsnych mamy i Gerswina i Georgio Morodera z Donna Summer.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Pan Bóg dał mi, żeby się dzielić", to reportaż, który przed laty przygotowała w naszym radiu Aleksandra Czyżniewska. Tego wieczoru przypomnimy sobie tę znacznie dłuższą niż to bywa audycję, która klasycznym reportażem nie jest, ale wierni słuchacze doskonale wiedzą, że to nie ma znaczenia i że rozmowa może przynieść emocje reportażowi właściwe.

A w tym radiowym, jakże pięknym przypadku, mamy do czynienia z opowieścią niezwykłą, bo jej bohaterka zasługuje na naszą uwagę w stopniu najwyższym .

To Kaja Mirecka-Ploss, która opowiedziała o swoim biednym, trudnym dzieciństwie, a później o życiu barwnym, pełnym zaskakujących zwrotów. Podkreślała, że jest twardą Ślązaczką, która uparcie dążyła całe życie do celu, w którym zawsze zostawiała miejsce na pomoc biednym. Już w USA, gdy stała się zamożną kobietą, fundowała stypendia dzieciom z Polski. Lata wcześniej była założycielką sieci sklepów z odzieżą "Moda Polska", które istniały w czasach PRL-u w każdym większym mieście. Dzięki swojemu drugiemu mężowi poznała wiele znakomitych postaci życia publicznego w Stanach Zjednoczonych i założyła Centrum Kultury Polskiej, a później Instytut Jana Karskiego, fundując także nagrodę jego imienia. Warto wiedzieć, że spędziła z bohaterem II wojny światowej, legendarnym emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, Janem Karskim, ostatnie lata jego życia. Serdecznie polecam niezwyczajną opowieść o niezwyczajnych losach - jej uroda na pewno na długo z nami pozostanie.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »