Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 12 maja 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Krzysztof Krawczyk - Pieśni Sergiusza Jesienina
  • Wyjątkowa płyta z pieśniami do wierszy wybitnego poety Sergiusza Jesienina, ukazała Krzysztofa Krawczyka nie tylko, jako rockmana i lwa festiwalowych estrad, ale również ambitnego i wrażliwego Twórcę.

Bruce Willis - The Return Of Bruno
  • Wielu zachodnich aktorów i aktorek nagrywało płyty z piosenkami. Dla jednych było to często główne z czasem zajęcie, dla innych poboczne projekty dla czystej radości. Ze względu na repertuar, energię, sięgniecie do korzeni amerykańskiej muzyki soulowo-bluesowej, do tej drugiej kategorii można zaliczyć muzyczne dokonania Bruce'a Willisa (blisko tu do słynnych Blues Brothers), pomimo rozrywkowego charakteru, poziom i warsztat mamy tu w stu procentach rzetelny i na najwyższym poziomie.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tego wieczoru wrócimy do pracy, która miała premierę w minionym tygodniu, a później sięgniemy do archiwalnych wspomnień.

Jakże wielu nie odważyło się wrócić na Kresy, by zobaczyć, by przypomnieć sobie rodzinne gniazda. Jakże wielu przełamało najgorsze obawy i "dotknęło wczoraj", by zmierzyć się z obrazem przez lata w sercu malowanym, ale czy prawdziwym? W poszukiwaniu śladów przodków, którzy w 1946 roku zostali zmuszeni do opuszczenia okolic Czerniowiec na Bukowinie, Jan Lewosz wraz z żoną Marią, postanowili wyruszyć w podróż po rodzinne wzruszenia. Zabrali ze sobą zdjęcia i dokumenty, które miały być dla nich swoistym paszportem, miały uwiarygodnić ich wizytę w tym zakątku Ukrainy. Bali się rozczarowania i przyznają, że liczyli jedynie na milczące chwile przy grobach krewnych. Tymczasem życie napisało swój scenariusz - spotkali ludzi pamiętających o Polakach i ich dziadku, który "łagodził buty". Posłuchajmy zatem nowego reportażu Barbary Tyslik: "O dziadku, który buty łagodził". Do historii tej wielkiej i tej rodzinnej warto wracać, by odczytać znaki przez nią pozostawione. Czasem także i po to, by ją "łagodzić", jak buty.

"Dla mnie czasu jest za mało", reportaż z archiwum, przygotowany przez Ewelinę Rusin-Różycką, przypomni nam Aleksandra Połoszczańskiego i jego zamiłowanie do pracy, która wymaga niezwykłej cierpliwości i precyzji. A zaczęło się od samolotu, który jego ojciec wystrugał z drewna. Później młody człowiek trafił w magiczne miejsce, które odwiedzał w drodze ze szkoły. Coś, co zdawało się zabawą, stało się pasją na całe życie, a co najważniejsze - uśmiech i satysfakcję przynoszącą.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »