Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 11 maja 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
Sonny Rollins – jeden z najwybitniejszych saksofonistów w historii jazzu, 7 września 2020 obchodził 90. urodziny.

Gra zespołu Adama Pierończyka na płycie "A-Trane Nights" jest mocna, gęsta, ale jednak nie duszna, sugerująca znawstwo historii, tej coltrane’owskiej i colemanowskiej też chwilami (zarówno związanej z Ornettem, jak i Stevem), ale nie będąca jej niewolnikiem. Ma też posmak lekki posmak etnicznej korzenności, który bardzo przydaje muzyce oryginalności.

Roberta Gambarini – włoska wokalistka jazzowa. Urodziła się w Turynie, gdzie od dwunastego roku życia uczyła się gry na klarnecie. W wieku siedemnastu lat zaczęła śpiewać w klubach jazzowych północnych Włoch. Rok później przeniosła się do Mediolanu, gdzie zdobyła popularność.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
"Wydaje nam się, że takie tragedie mogą się zdarzyć tylko na końcu świata w przeludnionych krajach Azji i Afryki. Tymczasem, to wydarzyło się tutaj - w Europie. A Europa milczy." To zapowiedź z roku 2010, znakomitego reportażu Adriana Chimiaka, "Albania Europy". I to jeszcze warto dodać, bo dla Radia Opole to był zaszczyt i ogromne wyróżnienie - właśnie ta praca reprezentowała nasz kraj w konkursie zorganizowanym przez Parlament Europejski. To reportaż o problemie barier między społecznościami albańskich imigrantów i bogatych społeczeństw Europy Zachodniej, to opowieść o tragicznym losie ludzi usiłujących dotrzeć do Włoch przez Cieśninę Otranto. Warto tę niezwykłą pracę przypomnieć, bo jeśli komuś się zdaje, że pandemia "wyciszyła ten problem", to czas pokaże, że wcale tak nie jest, że on może wrócić z ogromną siłą. I że nie jesteśmy gotowi na jego powrót.

To już wiadomo, że kończy się ważny historyczny etap, że wojska NATO opuszczą Afganistan. "Afgańcy", to reportaż, który nagrałem w roku 2002. Saperzy z Brzegu opowiedzieli w tej audycji o misji w dalekim kraju, o doświadczeniach, które tylko warunki wojenne przynoszą. Zapewne już niebawem powstanie wiele opracowań, podsumowań i raportów, ale zanim to się stanie, sięgnijmy do źródeł, do emocji, które nasi żołnierze zachowali na zawsze. A czy coś może zachwycać i jednocześnie przynosić rozczarowanie? Proszę posłuchać.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »