Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 10 maja 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Antônio Carlos Jobim - brazylijski kompozytor, aranżer, wokalista, autor muzyki filmowej. W twórczości kompozytorskiej wykorzystywał rytmy brazylijskie. Pod koniec lat 50. wypromował João Gilberto, wraz z nim tworząc nowy styl w brazylijskiej muzyce, bossa novę. Jego ogromny potencjał twórczy przekroczył granice bossa novy wpływając na wielu jazzowych i klasycznych artystów takich jak Stan Getz, Dizzy Gillespie, Charlie Byrd, Joao Gilberto, Astrud Gilberto, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Toots Thielemans, Tony Bennett, Rosemary Clooney, Diana Krall, Jane Monheit, jak również Sting i George Michael. Jego imieniem nazwano jeden z portów lotniczych w Rio de Janeiro – Port Lotniczy Galeão.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

19:00 REWIRY KULTURY
Jak co tydzień z Mateuszem Torzeckim rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Podyskutujemy o płycie Toma Jonesa „Surrounded By Time”, książce Tomasza Różyckiego pt. "Ijasz" oraz filmie „Uczeń / The Disciple”, który wyreżyserował Chaitanya Tamhane.

Po godz. 20:05 z Bartoszem Suwińskim porozmawiamy o książce "Anegdota o istnieniu O twórczości Haliny Poświatowskiej", wczoraj poetka skończyłaby 86 lat. Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku wspólnie z Instytutem Literatury zorganizował spotkanie z autorem online, które zobaczyć można w mediach społecznościowych.

Będzie także relacja z dzisiejszego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie Tomasz Różycki, opolski pisarz i poeta, zaprezentuje kolejną książkę pt. "Ijasz".

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo:agnieszka.zientarska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »