Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 7 maja 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Krzysztof Krawczyk - "Dla mojej dziewczyny"

Płyta, w warstwie tekstowej, w całości poświęcona kobietom. Mamy rok 1979, a więc szczyt popularności Artysty i nimb amanta polskiej estrady. Nie brak tu jednak zarówno wesołych, pogodnych utworów, jak i pełnych poważnej zadumy, ukazujących blaski i cienie miłości, czy życia po prostu.

Status Quo - "Whatever You Want"

Dwunasty album zespołu, wydany w tym samym roku, co prezentowana płyta Krzysztofa Krawczyka. Grupa nigdy nadmiernie nie eksperymentowała ze swoim stylem, ale płytą tą potwierdza swój status legendy brytyjskiego rocka i jak mało kto, po tylu latach, ciągle potrafi nagrywać zapadające w pamięć przeboje.

Do słuchania od 23:05 do 1:00, w każdy wtorek i czwartek zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Tym razem zapraszamy do wysłuchania premiery, a później wspomnień z naszego archiwum.

Jakże wielu nie odważyło się wrócić na Kresy, by zobaczyć, by przypomnieć sobie rodzinne gniazda. Jakże wielu przełamało najgorsze obawy i "dotknęło wczoraj", by zmierzyć się z obrazem przez lata w sercu malowanym, ale czy prawdziwym? W poszukiwaniu śladów przodków, którzy w 1946 roku zostali zmuszeni do opuszczenia okolic Czerniowiec na Bukowinie, Jan Lewosz wraz z żoną Marią, postanowili wyruszyć w podróż po rodzinne wzruszenia. Zabrali ze sobą zdjęcia i dokumenty, które miały być dla nich swoistym paszportem, miały uwiarygodnić ich wizytę w tym zakątku Ukrainy. Bali się rozczarowania i przyznają, że liczyli jedynie na milczące chwile przy grobach krewnych. Tymczasem życie napisało swój scenariusz - spotkali ludzi pamiętających o Polakach i ich dziadku, który "łagodził buty". Posłuchajmy zatem nowego reportażu Barbary Tyslik: "O dziadku, który buty łagodził". Do historii tej wielkiej i tej rodzinnej warto wracać, by odczytać znaki przez nią pozostawione. Czasem także i po to, by ją "łagodzić", jak buty. Reportaż po emisji będzie do posłuchania w zakładce audycji, tam także zdjęcia ilustrujące opowieść.

Do archiwum sięgniemy po: "Pogmatwany życiorys", reportaż Teresy Zielińskiej z roku 2003. Józef Grzesik, bohater tej opowieści, autor "Listów stamtąd", to człowiek, który mieszkał w Polsce i w Niemczech. Uważał się za Niemca, chociaż to Polsce zawdzięczał dużo więcej. Rozważania o "podwójnej ojczyźnie", ozdobione cytatami z twórczości, wędrówka śladami ważnych wydarzeń, dopełniają obrazu całości. Skomplikowanej, pogmatwanej, jak wiele życiorysów tej ziemi.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »